Lidské chutě nejsou zdaleka tak dokonalé, aby dokázaly vhodně spárovat různé potraviny. Ačkoli mezikulturně existují někdy silné rozpory v tom, co je vnímáno jako poživatelné či dokonce chutné, nové poznatky vědců z Cambridge zcela mění pohled na tradiční evropské lahůdky. Ke kaviáru totiž doporučují bílou čokoládu a k mušlím jahody. Proč? Protože se k sobě hodí z hlediska chemického složení.
K vepřovému se pak prý hodí vanilka a k hovězímu hořká čokoláda, pečené kuře je nejlepší s mořskými řasami.
Když o jídle rozhoduje počítač
„Náš výzkum vedl k něčemu, co nazýváme počítačová gastronomie. Použili jsme sestavy dat o jednotlivých potravinách a jejich složení, abychom změnili tradiční pohled na ně,“ tvrdí fyzik doktor Sebastian Ahnert z Cambridgeské univerzity.
Jeho tým analyzoval složení několika tisíc receptů podle toho, jaké obsahují látky. Tyto látky pak roztřídil podle toho, jak dráždí chuťové a čichové buňky. A spároval dvojice, které se v aktivaci těchto smyslů doplňují.
Z analýzy také vyplývá, že zatímco Evropané, Severo- a Jihoameričané spojují v receptech potraviny podobně chutnající, asijské národy naopak volí potraviny, které se svým složením zásadně liší.
Překvapivé dvojice
Ze studie kromě toho vyplynulo, že káva sdílí spoustu aromatických látek s česnekem či hovězím. Hovězí zase s čokoládou, matcha čaj s třešněmi, jahody s mušlemi, k nimž se prý hodí lépe než ke šlehačce.
„Káva a brambory sdílejí spoustu látek, tak jsem si připravil bramborovou kaši s mléčnou kávou. Bylo to odporné,“ přiznává doktor Ahnert s nadsázkou, že ne každý pár vzešlý z analýzy skutečně dobře chutná.
Sledujte nás na sociálních sítích: