Zbavování se ušního mazu může vést ke ztrátě sluchu

Čistota a kultivovanost člověka byla dlouho měřena podle toho, jak měl čisté uši. Právě dokonale mazu zbavený zvukovod byl projevem vysoké úrovně jedince. Jenže podle amerických lékařů právě úzkostná hygiena v případě uší spíš škodí než prospívá. A ponechání mazu ve zvukovodu je prevencí ztráty sluchu a úplné hluchoty.

Americká akademie otorinolaryngologie tvrdí, že časté a nadměrné čištění zvukovodu naopak vede ke zvýšené produkci ušního mazu.

„Pacienti si často myslí, že zabrání ucpání zvukovodu ušním mazem, když si pomocí vatových tyčinek čistí uši… Problém ale je, že snaha eliminovat ušní maz vytváří další problémy, protože ušní maz je zatlačován dozadu a má vliv na zadní část ušního kanálu. Cokoli, co se strčí do ucha, může poškodit bubínek a zvukovod, škoda může být dočasná i trvalá,“ vysvětluje šéf Americké akademie otorinolaryngologie doktor Seth Schwartz.

Podle něj není nezbytné ucho čistit hlouběji než tam, kam se vejde špička malíčku při sprchování. Ucho má totiž schopnost samočisticí.

„Ušní maz je přirozená substance, kterou tělo produkuje, aby ucho čistilo, chránilo a promazávalo. Funguje jako samočisticí látka a udržuje ucho zdravé tím, že pohlcuje nečistoty, prach a jiné malé částečky a brání jejich průniku dále do ucha,“ dodává doktor Schwartz.

Když je hygieny příliš

Ostatně nejen posedlost čistýma ušima nám nikterak neprospívá. Naše posedlost čistotou obecně se nám jednou může vymstít. Alespoň to tvrdí vědci. Podle nich totiž při používání dezinfekčních prostředků a antibakteriálních mýdel nezabíjíme jen mikroby škodlivé, ale také ty prospěšné.

Ve světě kolem nás už sledujeme důsledky našeho neustálého zabíjení bakterií, přitom jejich význam teprve začínáme chápat,“ tvrdí profesor Thomas Sharpton z Oregon State University.

Jsou místa, kde je sterilita nezbytná, kupříkladu v nemocnicích, ale naopak v našem životním prostoru je škodlivá. Když člověk slyší reklamu, která slibuje vyhubení devětadevadesáti procent bakterií, měl by se podle profesora Sharptona spíš takových přípravků hrozit, než z nich mít radost. Nejlepším a dostačujícím mycím prostředkem jsou obyčejné mýdlo a voda s octem. Ty totiž potlačí nebezpečné choroboplodné zárodky, ale neublíží tolik prospěšným bakteriím.

„Zcela jistě nastávají situace, kdy jsou potřeba antibakteriální prostředky. Nicméně vědci mají dnes ohromné množství důkazů, podle nichž střevní bakterie můžou mít ohromně pozitivní vliv na metabolismus a zdraví srdce, imunity i nervové soustavy,“ vysvětluje doktor Christopher Gaulke.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Domácí granola

30min
(2 hlasů)

Ovesná kaše přes noc

5min
(2 hlasů)

Omeleta s jarní cibulkou

35min
(31 hlasů)

Omeleta s parmezánem

35min
(20 hlasů)
Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento poslední týden roku 2024 přináší do života Beranů příležitost k reflexi a plánování budoucnosti. Hvězdy naznačují, že je ideální čas zamyslet se nad úspěchy a poučeními z uplynulého roku. Můžete pocítit touhu zásadněji změ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
21 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat