Něco jako mužský a ženský mozek neexistuje, existuje pouze mužské a ženské myšlení reprodukované společností. Člověk se tomuto stylu myšlení učí. Ale podle jedné z nejvýznamnějších neuroložek světa Giny Ripponové je tvrzení, že muži a ženy mají v lebce odlišné orgány, nesmyslné.
Populární psychologie se často snaží tvrdit, že mozky žen a mužů se liší tak, jako by obě pohlaví pocházela z různých planet. Možná se liší myšlení mužů a žen, kterému se během života učíme. Odlišnosti v myšlení, vnímání a chování obou pohlaví jsou věci naučené a vštěpované společností, nikoli vyvolané odlišnou strukturní a funkční stavbou mozku.
Profesorka Ripponová tvrdí, že existují různé mozky v lidské společnosti, ale nikoli dva typy. Spíše se jedná o spektrum, v němž se každý člověk nachází někde jinde. Ale muži i ženy mohou být na obou koncích spektra.
„Nejnovější důkazy jasně říkají, že jsme všichni součástí velkého spektra, takže rozdělovat nás na dva póly vede k nesmyslným výsledkům. Budu hovořit o nových důkazech, že naše mozky a naše chování jsou mozaikou různých vlastností a že tady neexistuje nic jako mužský nebo ženský mozek,“ uvedla profesorka Ripponová z Aston University v Birminghamu.
Ona také napadla řadu výzkumů, které se snažily dokázat strukturní rozdíly mezi muži a ženami. Jenže autoři těchto studií byli podle ní předpojatí a nepoužívali objektivní metodiku.
„Pohlavní rozdíly v mozku byly extenzivně zkoumány, široce publikovány a s nadšením přijímány, ale moderní zobrazovací techniky dokazují, že existuje jen málo rozdílů a interpretace těchto rozdílů vychází více z předsudků než z vědy,“ uvedla profesorka Ripponová v rozhovoru pro deník The Times.
Sledujte nás na sociálních sítích: