Možná tím své okolí znervózňují či přímo štvou. Kamkoli se hnou, vytáhnou mobil a všechno si fotí. Včetně večeře či zakoupené zmrzliny. Jenže. Člověk je tvor vizuální a oči nejdůležitějším smyslem. Lidé, kteří si vše neustále fotí a vystavují na sociálních sítích, jsou se svým životem spokojenější a mají pocit, že si věci víc užívají.
Vyplývá to z experimentálních výzkumů psychologů z Kalifornie. „
Podle našich nejlepších znalostí je tato studie prvním extenzivním výzkumem, který se zabýval tím, jak pořizování fotek ovlivňuje prožitek lidí z různých zážitků. Dokázali jsme, že v kontrastu s nefocením může pořizování fotografií zvyšovat prožitek a radost z pozitivních zážitků tím, že se do nich dotyčný člověk víc vkládá,“ míní doktorka Kristin Diehlová z University of Southern California.
Když si lidé něco fotí, více se aktivitou, věcí či jevem zabývají, intenzivněji je prožívají a mají silnější zážitek. Tím u pozitivních zážitků dochází k posilování příjemných pocitů.
Ale dobrou zprávou pro ty, kteří neradi vytahují mobil a snímají, je to, že stačí pořídit si mentální obraz věci či události a uložit ho do paměti.
„To dokazuje, že proces pořizování snímku sám o sobě je tím, co zvyšuje prožitek. A znamená to také, že fotoaparáty, které zaznamenávají jakýkoli moment zážitku bez vědomé aktivity fotografa a jeho rozhodování o tom, co bude zachyceno, nemá stejný účinek,“ dodává Diehlová.
Sledujte nás na sociálních sítích: