Těžké chrápání a přidušování během spánku způsobuje poškození oběhové soustavy a nedostatečné zásobení mozku kyslíkem. Výsledkem jsou únava a chronické potíže. Vědci ze Španělska ale teď zjistili, že chrápání je velmi nebezpečné u osob, které mají v těle rakovinu. Kyslíková deprivace totiž podporuje růst a šíření nádorových buněk.
Při chrápání a bezdechých intervalech zvaných apnoe totiž dochází k nedostatečnému zásobení krve kyslíkem (hypoxii). Mozek pak na hypoxii reaguje produkcí určitých bílkovin, které podporují růst a šíření nádorových buněk.
Chrápání a apnoe zdvojnásobují riziko mrtvice a zvyšují také riziko selhání srdce o osmdesát procent.
„Hypoxie podporuje tvorbu nových krevních cév uvnitř nádoru, takže ten má více živin a kyslíku. Tato studie naznačuje, proč poruchy způsobující nedostatečné zásobení tkání kyslíkem, jako spánková apnoe, můžou podporovat růst rakoviny,“ uvedl autor výzkumu doktor Antoni Vilaseca z Barcelony.
„Tato studie jasně dokazuje, proč zvýšené zásobení kyslíkem tím, že člověk přestane kouřit a začne pravidelně sportovat, zlepšuje léčbu rakoviny,“ dodal ke studii profesor Arnulf Stenzl z Tübingenské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: