Lidé dokážou odhadnout poměrně dobře už ze samotné fotografie, jak důvěryhodný druhý člověk je. V době internetu a moderních technologií, kdy je velká část komunikace a mezilidských vztahů zprostředkována nepřímo textem a fotkami, to může mít velký význam. Psychologové z New Yorku ale zjistili, že lidé se tváří na fotkách tak, jak si myslí, že je druzí vnímají.
A co to znamená v praxi? Že nás zásadně ovlivňuje to, co nám o nás samotných říkají ostatní. Když tak člověku někdo řekl v minulosti, že má nedůvěryhodný obličej, tyhle myšlenky jsou v něm silně zakódovány a při setkání s novou neznámou osobou se tváří pod jejich vlivem skutečně nedůvěryhodně. A co víc, dokonce se tak i chová.
Profesor Michael Slepian a doktor Daniel Ames z Colombia University v New Yorku provedli řadu experimentů, v nichž prokázali, že názor druhých lidí v nás ovlivňuje zásadně to, jak se chováme a tváříme později.
„Dokázali jsme, že lidé, kteří vypadali v minulosti důvěryhodně a byli o tom informováni druhými, se chovají příště mnohem důvěryhodněji. Samozřejmě ne každý úsudek o každé tváři je správný a lidé jsou náchylní k nepodloženým stereotypům v posuzování vzhledu druhých lidí… Nicméně ti, kdo vypadali v minulosti nedůvěryhodně, lžou pak více, protože nabyli dojmu, že jim stejně nebude nikdo věřit,“ vysvětluje profesor Slepian.
Sledujte nás na sociálních sítích: