Význam vrozeného talentu nelze zpochybňovat, ale vědci z anglického Yorku dokázali, že minimálně u pohybových uměleckých oborů lze poctivým tréninkem dosáhnout geniality. Pravidelné trénování pohybu totiž vyvolává trvalé změny v mozku a zdokonalování uměleckých schopností. Prokázali to sledováním změn v mozku magnetickou rezonancí během osmi měsíců.
Funkční magnetická rezonance mozku u jedenácti baletních tanečníků ve věku devatenáct až padesát let prokázala, že už po sedmi týdnech tvrdého tréninku se v kůře mozku vytvořily struktury, které usnadňovaly učení nových kroků a choreografií.
Čím více tedy tanečník cvičil a získával zkušeností, tím geniálnější jeho mozek byl v učení se dalším a novým druhům pohybu.
„Cviční skutečně vede k dokonalosti,“ tvrdí autoři z Univerzity v Yorku s tím, že toto klišé minimálně v případě tance a baletu rozhodně platí.
Pomocí funkční magnetické rezonance pak autoři studie zjistili, že trénink vedl ke změnám v propojení neuronů a efektivnosti jejich činnosti v těch částech mozku, které řídí motorické funkce a učení. Sledované osoby pak byly nejen přesnější v pohybové stránce, ale dokázaly si mnohem snáze vizualizovat nový typ pohybu a choreografie a učily se ho kratší dobu. S každým dalším tréninkem a nově naučeným se tedy jejich schopnosti zdokonalovaly.
Sledujte nás na sociálních sítích: