Náladoví jedinci, u nichž se emoce často a výrazně mění, nebývají ve společnosti oblíbení. Jenže evolučně mají navrch před těmi, jejichž emoce jsou stabilní. Podle londýnských vědců se totiž náladoví lidé skvěle dokážou přizpůsobit. Jejich osobnost sice podléhá prudkým emocionálním změnám, ale snáze se adaptuje novým podmínkám a situacím.
„Být náladový čas od času může být malou cenou placenou za schopnost rychle se přizpůsobit, když čelíme momentálním změnám prostředí,“ tvrdí vědci z University College London.
Svou teorii vysvětlují na příkladu burzovního makléře. Pozitivní pocit, který je o to větší, když je makléř náladový člověk, může vést k většímu riskování a rychlé adaptaci na rostoucí obchod.
„Všudypřítomnost nálad a míra jejich vlivu na naše životy nám říká, že během evoluce nám náladovost musela propůjčit výraznou konkurenční výhodu,“ míní doktor Eran Eldar z University College London.
Ale náladovost samozřejmě může mít také negativní vliv na život člověka. Především ta závažná. Pak totiž člověk může negativní zážitek vnímat mnohem intenzivněji a negativní emoce ho těžce ovlivnit v dalším chování.
Sledujte nás na sociálních sítích: