Je před námi léto, tedy čas dovolených, a tedy také cestování. Pro většinu lidí je největším stresem, aby si nezapomněli nic sbalit, pro některé však představuje malý horor i samotná cesta dopravním prostředkem. Trpí totiž kinetózou.
Kinetóza znamená nevolnost při cestě dopravním prostředkem a jedná se o poměrně rozšířený jev. Trpí jí často děti, spousta z nich si ji naštěstí do dospělosti nepřenese. Ovšem někteří lidé ano. Ti pak s nevolností bojují pokaždé, když se dopravní prostředek rozjede.
Tak jako na většinu potíží, i na kinetózu existují léky (většinu z nich dostanete v lékárně bez předpisu), které náš zmatený mozek (díky očím ví, že jsme v pohybu, ale moc dobře si uvědomuje, že se sami nehýbeme) a tím i podrážděný žaludek zase uklidní.
Ovšem lehčí případy lze řešit i bez použití pilulek z lékárny. Zkuste letos při odjezdu na dovolenou některý z následujících tipů.
Jíst, či nejíst?
Člověka, kterému se někdy v dopravním prostředku udělalo špatně, jen těžko přesvědčíte, aby před další cestou nehladověl. Jeho argument je totiž naprosto logický – když nebudu mít co zvracet, tak zvracet nebudu. Ovšem tahle úvaha má háček. Hladovění může kinetózu paradoxně ještě zhoršit. A tak vám nezbude nic jiného, než se i před cestou něčím malým a lehkým posilnit. V žádném případě si nedávejte nic mastného nebo výrazně kořeněného! Nejezte také během jízdy nebo bezprostředně před jejím začátkem.
Právo první volby
Tak jako jste v dětství cestou na školní výlet sedávali s paní učitelkou na předním sedadle autobusu, tak stejnou pozornost výběru sedadla věnujte i nyní. V autobuse se snažte dodržet zvyk z dětství a snažte se „
urvat“ sedadlo někde vpředu. V autě pak bojujte o místo spolujezdce (mimochodem, při řízení se většině lidí špatně nedělá, takže i jako řidič jste poměrně v bezpečí). Ve vlaku si těžko půjdete sednout do lokomotivy, tak alespoň vybírejte místo po směru jízdy (budete-li sedět zády, zvyšujete pravděpodobnost nevolnosti). Rovněž si vybírejte sedadlo, kde budete mít zaručený přísun čerstvého vzduchu.
Oči vpřed
Když už jsme u výběru sedadla, důležité rovněž je, abyste z něj měli možnost výhledu dopředu – koukejte před sebe ven, najděte si na horizontu nějaký bod a sledujte cestu. Tak váš mozek alespoň bude vědět o každé zatáčce, která vás čeká, navíc ho zaměstnáte vstřebáváním informací z okolí (takže se kochejte, co to půjde) a odvedete své myšlenky od strachu z nevolnosti, který její pravděpodobnost paradoxně zvyšuje.
Některým lidem trpícím kinetózou pomáhá, když zavřou oči a pokusí se usnout. Ale to je dost individuální záležitost. Rozhodně však v dopravním prostředku nečtěte nebo neesemeskujte (ani hraní na tabletu a podobné aktivity nejsou ideální). Pokud skloníte zrak dolů a zaměstnáte ho nějakou činností, opět „zmatete mozek“ a zvýšíte riziko, že se vám udělá špatně (ostatně spousta lidí si právě kvůli nevolnosti nemůže v dopravním prostředku číst, ačkoli jinak se jim špatně nedělá).
První pomoc z přírody
Pokud ucítíte, že se na vás nevolnost přeci jen dobývá, rychle otevřete okénko (pokud to jde) a zhluboka dýchejte čerstvý vzduch. Pomoci si můžete i kandovaným zázvorem či zázvorovými bonbóny. Tohle oblíbené koření je totiž skvělým přírodním lékem proti nevolnostem obecně (doporučuje se například i při ranních nevolnostech v těhotenství). Ovšem některým lidem vadí jeho ostrá chuť. Proto můžete sáhnout po alternativě – mátovém bonbonu či žvýkačce. I máta by vám měla od nevolnosti ulevit.
Sledujte nás na sociálních sítích: