Pokud jste příznivci netradičních zážitků, máme pro vás zajímavý tip. Každý si občas potřebuje dopřát chvilku ticha, na světě ale existuje místo, kde je ho až moc. Ptáte se, jak je to možné? Inu, jde o experimentální bezodrazovou komoru, která je odhlučněna na maximální možnou míru. Lidé v ní vydrží jen pár minut.
Minusové hodnoty zvuku
Tato speciální zvuková laboratoř patřící Microsoftu slouží především k testování hlučnosti vyvinutého hardwaru a je speciálně upravena tak, aby se do ní nedostal žádný zvuk zvenčí a její stěny neodrážely žádný zvuk vydávaný uvnitř komory. Stává se tak nejtišším místem světa. Úroveň ticha je zde -9,5 decibelu.
Stěny místnosti pokrývají speciálně navržené keramické klíny, potažené materiálem pohlcujícím zvuk. Tato zajímavá skladba stěn způsobuje, že i běžný hovor dvou naproti sobě stojících osob, je velmi špatně slyšitelný.
Pro lepší představu, při běžné mluvě vydáváme zvuk o síle 50 decibel. Při šepotu dvacet. Člověk svým uchem nedokáže zachytit slabší zvuk, než je 0 decibel. Proto pobyt v komoře navozuje neznámé pocity, které nemusí na psychiku člověka zapůsobit vůbec dobře.
Když se člověk sám stane zvukem
Při pobytu v komoře člověk slyší nejen vlastní dech, ale také tlukot srdce, práci plic, pohyby střev a žaludku nebo dokonce proudění krve v žilách. Na tyto zvuky přirozeně nejsme zvyklí, a proto zde lidem nebývá příliš do zpěvu. Návštěvníci zde zažívají pocity paniky, klaustrofobie, nevolnosti, u některých dokonce zvracení a mdloby. Průměrně zde lidé vydrží maximálně pár minut.
Zážitek, co by kamenem dohodil…
Vyzkoušet si, jaké je pobýt si pár minut v naprostém tichu, může každý a není nutné kvůli tomu jezdit až do sídla Microsoftu. Jednu velmi podobnou komoru mají i v brněnské pobočce technologické společnosti Honeywell, kde je úroveň hluku na prahu -5. decibel. Další bezdozvukovou komorou disponují i v Plzni, kde je možné ji navštívit po zarezervování termínu exkurze.
Sledujte nás na sociálních sítích: