O zamilovaných lidech se často hovoří jako o opilých láskou. Zamilovaným se totiž do mozku vylije obrovské množství hormonu oxytocinu. Ten pak působí na nervovou soustavu silněji než alkohol. Činí člověka krotkým, důvěřivým a ochotným riskovat cokoli. Intoxikace oxytocinem vysvětluje mnohdy iracionální chování zamilovaných.
„Oxytocin však nejenže činí zamilované uvolněnými, šťastnými a sebevědomějšími, ale také vyvolává agresi, žárlivost a aroganci,“ tvrdí vědci z University of Birmingham.
Tento hormon se tvoří v hypotalamu a ovlivňuje vytváření interpersonálních citů a pout. Nejen mezi milenci, ale také mezi matkou a dítětem či přáteli.
Doktor Ian Mitchell z Birminghamské univerzity srovnával účinky oxytocinu s účinky alkoholu. A byl šokován jejich podobností.
„Zjevně sice působí na různé receptory v mozku, ale vyvolávají stejné reakce,“ tvrdí doktor Mitchell.
Oxytocin podporuje společensky pozitivní chování jako altruismus (sebeobětování se), štědrost a empatii (schopnost vcítit se do druhých), zvyšuje důvěřivost. Oslabuje naopak strach, úzkost a stres.
V poslední době se hodně testuje umělé podávání oxytocinu pomocí nazálního spreje. Jenže experimentální pokusy dokazují, že to může být nebezpečné. Oxytocin totiž podporuje i společensky negativní chování – agresivitu, vychloubání se, závist a žárlivost. Navíc také oslabuje schopnost správně vyhodnotit rizika, neboť činí člověka téměř nebázlivým. To ale může mít negativní důsledky v řadě situací. Takový člověk špatně vyhodnotí rizika a může ho to stát majetek či dokonce zdraví a život.
Jako u alkoholu platí, v malém množství prospívá jedinci i společenským stykům, ve velkém škodí.
Sledujte nás na sociálních sítích: