Nejen ženy, ale i řada mužů řeší své psychické problémy nakupováním. Jakmile jim není dobře na duši, mají nějaké problémy či trápení, vezmou peníze či platební kartu a zamíří do obchodního domu. Tam ochotně podléhají ďáblovým vějičkám a utrácejí jako splašení. Dělá jim to dobře. V tu chvíli. Výzkumy totiž dokazují, že tato metoda nic neléčí. A už velmi krátce po nákupech se lidé cítí naopak ještě hůř.
Odborný psychologický časopis Journal of Consumer Research rozebírá téma a uvádí k němu výsledky několika studií. Z nich vyplývá, že utrácení za drahé výrobky jako životabudiče ve skutečnosti jen prohlubuje problémy a ještě je podporuje, místo aby pomohlo se jim vyhnout.
„Když konzumenti zažívají psychologickou hrozbu v tom smyslu, jak se pak budou sami vnímat, nákup výrobků, který naznačuje schopnosti ve stejné oblasti jejich života, by mohl ironicky způsobit neustálé vracení se ke svým nedostatkům a slabostem. Tohle chování může u nakupujících vést k omezení psychických schopností a ovlivnit negativně jejich schopnost se ovládat,“ píše Journal of Consumer Research.
Nakupování sice okamžitě uspokojí centrum potěšení a odměny v mozku, ale tohle uspokojení trvá jen pár vteřin či minut, protože pocit uspokojení poskytuje nakupování samotné, nikoli už vlastnictví věcí. Po nákupech a návratu domů se naopak začnou vynořovat problémy, které jsme nakupováním chtěli zahnat. K nim se navíc dostavují výčitky ze zbytečného utrácení.
Sledujte nás na sociálních sítích: