Při běžném partnerském polibku si lidé vymění z úst do úst zhruba osmdesát milionů bakterií. To je zpráva, která rozhodně nepotěší žádnou osobu trpící germofobií – chorobným strachem z bakterií. Přitom právě tato výměna prokaryotických organismů může přispívat k lepší obranyschopnosti partnerů. Líbání je však zdravé i z jiných důvodů.
U zdravých jedinců, kteří dodržují ústní hygienu, se není třeba polibků bát a vyhýbat se jim. Vědci z nizozemské Organizace pro výzkum aplikovaných věd sledovali složení bakteriální mikrobioty na jazyku a ve slinách párů, které se pravidelně líbají.
U dvojic, jež se líbají v průměru devětkrát denně, se mikrobiální složení úst téměř neliší. Pravidelné líbání zajišťuje tak čilou výměnu mikroorganismů, že má dvojice druhovou skladbu téměř shodnou.
Podle autora výzkumu Remka Korta má líbání s průnikem jazyka do partnerových úst a výměna slin velký evoluční význam. Výměna bakterií je totiž důležitá pro obranyschopnost obou jedinců. Imunitní systém zareaguje na nové druhy z partnerových úst, vytvoří protilátky a tím se posílí. Pravidelná výměna slin dvojici spojuje nejen emočně. „Čím více se páry líbají, tím jsou si z mikrobiálního hlediska podobnější,“ dodává Kort.
A kupříkladu když jeden z partnerů vypije kvašený mléčný výrobek z probiotiky, může tyto blahodárně na zdraví působící bakterie předat také svému partnerovi. Za deset vteřin líbání mu předá až osmdesát milionů bakterií.
Sledujte nás na sociálních sítích: