Populace stárne také díky tomu, že se lidé dožívají stále vyššího věku. Ačkoli se prodlužuje životnost těla fyzického, životnost mozku tomu neodpovídá. A tak se lidé stále více musejí vypořádávat s demencí a psychickými potížemi souvisejícími s věkem. V případě mužů to znamená také deprese ze sociální izolace a vyloučení. Muži totiž mnohem hůře než ženy snášejí život v osamění. Přitom těch, kteří budou žít ve stáří bez partnerky, přibývá.
Muži se budou dožívat vyššího věku a se současnou mírou rozvodů a také s tím, že mnozí přežijí svou životní družku, jim hrozí život v osamění. Samota je přitom pro muže mnohem tíživější než pro ženy.
Podle britských sociologů má kontakt s potomky méně než jednou měsíčně celá čtvrtina mužů. Mezi ženami je to patnáct procent. Muži mají také mnohem menší společenské sítě, které ještě o to víc řídnou, čím je muž starší. Také po úmrtí či odchodu partnerky muži trpí sociálně, protože jsou to právě ženy, kdo organizuje a podporuje společenské styky v manželství.
„Obecně řečeno, muži mnohem více závisejí na své partnerce, aby zůstali společensky propojení. Když partnerka umírá, často se mužům společenský život smrskne na minimum,“ potvrzuje doktorka Janet Morrisonová z York University.
Sledujte nás na sociálních sítích: