Vyrovnat se s rozpadem vztahu je náročný úkol, který si navíc sami často ztěžujeme. Následujících 6 kroků by mělo zlomenému srdci pomoci lépe zvládnout ztrátu, kterou rozchod s partnerem/partnerkou představuje.
Jak tedy znějí „pravidla“ pro snazší přežití rozchodu?
Pravidlo č. 1: Nekontaktujte bývalého/bývalou alespoň po dobu 90 dní.
Spousta lidí má pocit, že mezi nimi a bývalým partnerem/bývalou partnerkou leží spousta nevyřčeného, že jim musejí vysvětlit, proč by se k sobě měli vrátit, že je stále milují, nebo naopak že jim partner/partnerka ublížili, že se jim musí pomstít, vyříkat si to s nimi... Jenže to není nejlepší nápad. Konverzace se většinou zvrtne, jedna ze stran neudrží emoce, nic se stejně nevyřeší. Raději takové pokusy o navázání kontaktu nechejte na později, až budete vyrovnanější a smířenější.
Pravidlo č. 2: Říkejte si (a věřte tomu), že na vás čeká někdo lepší
Spousta lidí má po rozchodu tendenci začít si bývalého partnera/partnerku idealizovat a upadnou do deprese kvůli představě, že to vlastně bylo „to nejlepší, co je mohlo v životě potkat“. Tak na to zapomeňte. Ve skutečnosti najdete někoho, kdo se k vám naopak bude hodit víc, kdo si vás víc zaslouží a koho si vy sami budete více vážit.
Pravidlo č. 3: Soustřeďte se na chyby, ne klady
Když už jsme u toho idealizování bývalých partnerů/partnerek, mozek s námi často hraje zajímavou hru – na nepříjemné zážitky dává zapomenout a pamatuje si jen ty krásné. A najednou se přistihneme, že už ani nevíme, proč vztah skončil, když byl přeci tak harmonický. Máme tendenci zlehčovat partnerovy/partnerčiny chyby... Snažte se nezapomínat na okamžiky, kdy vám partner/partnerka ublížil/a, připusťte, že měl/a stinné stránky. Není účelem bývalé partnery očerňovat, to vůbec ne, ale spíš si zakazovat jejich idealizování.
Pravidlo č. 4: Naučte se mít rádi sebe sama
Zní to složitě, ale vlastně to není nic nemožného. Hodně lidí má tendenci definovat sebe sama jen prostřednictvím partnera/partnerky. Po rozchodu to ale musíte zvládnout i bez něj/ní, a tak je řada na vás, abyste se měli rádi, rozmazlovali se a dovolovali si dělat věci, které vás baví. Nespoléhejte se jen na své okolí, vezměte štěstí do svých rukou a nemyslete na to, že vám v životě někdo chybí. To, že jste zůstali sami, ještě neznamená, že už není nikdo, kdo by vás měl rád.
Pravidlo č. 5: Nebojte se projevit emoce
Po rozchodu je člověk plný nejrůznějších pocitů – od zoufalství přes vztek až po hysterii. Nebojte se pustit je ven. Chce se vám plakat? Poplačte si. Máte chuť prásknout dveřmi? Udělejte to (tedy pokud nemají skleněnou výplň, která se při onom prásknutí změní ve změť střepů). Neduste emoce v sobě, pamatujte, že pláč je naprosto v pořádku (zapomeňte, jak vám jako dítěti říkali, že když je člověk velký, nemá plakat – hloupost, má plakat, a pořádně).
Pravidlo č. 6: Pokud necítíte smutek, nevyčítejte si to
Upřímně, občas se po rozchodu dostaví nikoli smutek, ale úleva. A pak je těžké cítit se nějak přesmutně, ačkoli to vaše okolí očekává. Jistě, člověk si občas popláče nad tím, že zůstal sám, ale úleva, že se mu podařilo dostat se ze vztahu, který byl nefunkční a obě strany už se v něm jen trápily, není nic, za co byste se měli stydět. Pamatujte, že je jen na vás, jak se s rozchodem vyrovnáte. Jsou to vaše emoce. Řiďte se svou intuicí a uvidíte, že vše brzy překonáte.
Sledujte nás na sociálních sítích: