Skutečně lze srdce zlomit? Co si vlastně pod pojmem zlomené srdce představit? Jaké pocity v tomto stavu prožíváme? Jaký dopad může mít na naše tělo? A jak tento životně důležitý svalový orgán zpátky uzdravit? Seznamovací portál se zeptal psychoterapeutky, kardiologa a odbornice na vztahy.
Psychoterapeutka: díky ztrátě milovaného propadáme zbytečné beznaději.
Už pouhá představa, že by nám měl někdo ublížit, je pro mnohé nesnesitelná. Někdy se však stane, že člověk, kterého milujeme, tak vědomky či nevědomky učiní. Rozejde se s námi nebo nám jiným způsobem ublíží, a našemu srdci se tak postará o velkou zátěž.
„Je to stav, kdy člověk prožívá hluboké zklamání, frustraci a někdy až beznaděj. Často situaci nerozumí a klade si otázku proč. Někdy se uklání k závěru, že je neschopný, trpí pocity méněcennosti a má dojem, že si už nikdy žádný vztah nenajde,“ popisuje situaci, které říkáme zlomené srdce, psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.
Kardiolog: zlomené srdce má obdobné projevy jako jiné stresové situace.
Psychická bolest a trápení se odráží nejen na psychice, ale bojuje s nimi i naše tělo. Kardiolog MUDr. Jan Horák, CSc., z Všeobecné fakultní nemocnice charakterizuje zlomené srdce jako emoční stres, který se může projevovat smutkem, melancholií, nebo dokonce zoufalstvím. „Na naše tělo má podobný dopad jako jiné stresové situace a projevuje se tedy obdobně – bušením srdce, nespavostí, úzkostí, pocením, nechutenstvím apod.,“ vysvětluje kardiolog a doplňuje: „Emoční stres zahrnuje velkou škálu životních situací i mimo nenaplněné citové vztahy – od ztráty životního partnera či blízké osoby přes odmítání sociální skupinou, do níž bychom chtěli patřit, po nejrůznější životní a pracovní nezdary.“
Syndrom zlomeného srdce opravdu existuje
Odborníci znají velmi vzácné srdeční onemocnění zvané Tako – Tsubo, jehož spouštěčem může být právě stav, kdy cítíme velkou duševní bolest. Svůj exoticky znějící název dostala podle japonské nádoby na lov chobotnic, jejímuž tvaru se při svém stahování nápadně podobá levá srdeční komora pacientů, které tato nemoc postihne. „Dosti často jejímu vzniku předchází právě výrazný emoční stres a její existence může být často popisovaným úmrtím “žalem“, které se projeví relativně krátce po nějaké tragické události,“ vysvětluje Jan Horák. Navenek se projevuje velmi podobně jako známý infarkt myokardu.
Odbornice na vztahy: ne nadarmo se říká, že čas je lékem.
Smutek ze ztráty protějšku vyléčí v každém případě čas. „Sice nám naše mysl nedovolí na vše hořké zapomenout, avšak bolest, kterou prožíváme, časem pozbyde na intenzitě a otupí,“ říká odbornice na vztahy Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter.com. „Důležitým faktorem, který eliminuje závažné následky zlomeného srdce, je volný průběh emocí, které se v nás nashromáždily,“ dodává.
Nepropadejte zoufalství a myslete na to, že pokud budete stále zůstávat na místě a neustále se utápět v pocitech melancholie, pouze tím svou bolest prohloubíte. „Obklopte se lidmi, které máte rádi. Působí jako nejlepší protilátka proti trápení,“ doporučuje Horáková a dodává: „Věnujte se nadále věcem, které vás bavili nebo nalezněte nový bod vašeho zájmu. Na výletě v přírodě nebo při běhání přijdete jistě na jiné myšlenky.“
Pokud jste se přesto na jednom a tom samém místě zastavili a nevidíte východisko, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Pokud by smutek přetrvával, může přerůst do závažnějších problémů od žaludečních vředů až po depresi. U většiny lidí by však mělo časem vše přebolet.
„Zlomené srdce po sobě v naprosté většině případů nezanechá na srdci žádné stopy. Jednoho dne prostě zase vyjde zářivé slunce,“ dodává závěrem kardiolog Jan Horák.
Sledujte nás na sociálních sítích: