„Zlato, ty šaty stály jen pár stovek!“ Tajíte zásobu bot nebo druhé konto? Pak se vám taková malá lež může krutě vymstít! Finanční tajemství mezi partnery se přirovnává k nevěře a hrozí i rozchod!
Máte zkušenosti s kreditními kartami, výběry do debetu kvůli slevám, nebo se občas přistihnete při mlžení, když se vás drahá polovička zeptá, odkud máte ten nový kabát a luxusně vypadající kabelku? Věřte nebo ne, ale utrácení za věci, které pro muže nejsou zase až tolik důležité, a navíc ty malé lži okolo toho všeho, mají dopad na partnerské vztahy, varují výsledky studie portálů Self.com a Today.com, jehož se účastnilo 23 000 lidí.
Neškodný vtípek? Ne tak docela!
46 procent respondentů se doznalo k tomu, že pravidelně lže o svých finančních záležitostech, ale pouze 28 procent lidí si myslí, že je to tak v pořádku a partner nic nepozná. Omyl. Podle psychoterapeutky Amandy Clayman z New Yorku, která se specializuje na takzvaný finanční welness, lež a tajemství v otázce peněz ohrožují stabilitu partnerství.
Odbornice varuje, že peníze jsou spojeny s pocitem bezpečí a většina lidí pociťuje zradu, když zjistí, že partner není v těchto věcech upřímný. Dokonce 70 procent žen z uvedeného výzkumu říká, že pravda v této oblasti je stejně důležitá jako zdraví nebo monogamie. Ženy ale mají „dvojí metr“, samy zase tak upřímné nejsou. 32 procent dotázaných přiznalo, že nakupují tajně za partnerovými zády, 26 procent žen uvedlo, že nově pořízenou věc vydávají za starou a 25 procent respondentek lže manželovi o fiktivní slevě, ačkoli ve skutečnosti nákup stál mnohem víc. Proč to ženy dělají?
Zjištěné důvody peněžní nevěry
Nikdo nechce slyšet výčitky, nebo si většina osob myslí, že za to všechno, co dělají pro rodinu, si prostě zaslouží odměnu. Máte to stejně? V pořádku, myslet si to můžete, ale taky to řekněte nahlas. Podle odborníků marnotratnost bez vědomí partnera přináší jen samé nepříjemnosti. Obzvlášť, když na tajné nákupy doplácí drahá polovička, která ke konci měsíce shání peníze na nájem, které v rodinném rozpočtu chybí.
Kromě takového zklamání, malé lži způsobují i jiné věci. 13 procent dotázaných, kteří zažili finanční zradu, vypovědělo, že po zjištění pravdy a hádce následoval rozchod nebo rozvod, dalších 50 procent lidí se nechalo slyšet, že bylo těžké opět uvěřit partnerovi a dostat vztah zpět na pevné základy. Psychologové to komentují slovy, že podvedení mají pocit, že lež je v jejich vztahu naprosto běžná, a začínají ztrácet důvěru v partnerství. Co s tím? Důležitá je prevence.
Kroky k finanční otevřenosti
Poctivé finanční partnerství prý vypadá tak, že si s partnerem stanovíte společné měsíční výdaje a cíle, kterých chcete dosáhnout. Poté, co pokryjete hlavní náklady, si za zbytek můžete koupit, co uznáte za vhodné – bez udání důvodu. To je fér, ne? Nebo si myslíte, že tyhle finanční lži nikomu neublíží?
Sledujte nás na sociálních sítích: