Silné sebevědomí je důležité, abychom se mohli cítit psychicky dobře a stát si za svými názory a za svými potřebami. Tyto příznaky naznačují, že vaše sebevědomí je zdravé.
Naše sebehodnota je často spojována se sebevědomím, ale jsou to dva různé pojmy. Protože když jsme sebevědomí, dobře se známe, víme, co dokážeme, a máme důvěru ve své schopnosti. Ale sebeúcta je něco zcela odlišného. Když jsme zdravě sebevědomí, víme, že máme hodnotu jako člověk, bez ohledu na to, co dokážeme nebo čeho dosáhneme.
A právě v tom je problém: Mnoho lidí je sebevědomých, věří si v mnohém a jsou si vědomi toho, co mohou – a možná i toho, co nemohou. Tito lidé však mohou mít stále nízké sebevědomí. Problémy se sebevědomím jsou často zakořeněny v minulých zkušenostech, ve kterých jsme měli pocit, že jako člověk neobstojíme tak, jak bychom chtěli.
Jak poznáte, že máte zdravé a silné sebevědomí?
Stanovíte si jasné hranice
Důležitým znakem dobrého sebevědomí je stanovení hranic. Ukázat a říct ostatním, jaké jsou naše potřeby a co nám je nepříjemné, můžeme jen tehdy, když se považujeme za natolik důležité, abychom na ně měli právo. Lidé, kteří se nedokážou dobře odlišit, například lidé potěšující, mají často problém se svou vlastní hodnotou.
Projevujete soucit s ostatními
K tomu, abychom byli schopni cítit empatii a vžít se do kůže jiných lidí, potřebujeme zdravé sebevědomí. Pouze pokud pochopíme a osvojíme si, že každý člověk má neměnnou hodnotu, můžeme toto přesvědčení uplatnit při jednání s ostatními. Vnímat sami sebe jako hodnotné je tedy předpokladem k tomu, abychom tak byli schopni vnímat druhé – a měli s nimi soucit.
Znáte své slabé stránky
Zde se opět projevuje rozdíl mezi sebeúctou a sebevědomím. Protože když jsme si vědomi své osobní, neotřesitelné hodnoty jako lidské bytosti, můžeme také přiznat, že máme chyby. Že v některých věcech prostě nejsme a v jiných jsme lepší. Ti, kterým chybí sebeúcta, se naopak často stydí, když se jim něco nedaří.
Nepotřebujete vztah, abyste se cítili kompletní
Mnoho lidí, i když ne všichni, chce dlouhodobý vztah. Hluboké spojení s člověkem, se kterým společně procházíte životem a sdílíte krásné i smutné chvíle. To se stává obtížným, když cítíme, že potřebujeme partnera, aby náš život byl úplný. Protože člověk se zdravým sebevědomím ví, že je kvalitní takový, jaký je – a že k tomu nepotřebuje vnější validaci. Touha po partnerství je samozřejmě v pořádku, ale spíše z toho důvodu, že určitý člověk náš život obohacuje a ne proto, že bychom si bez něj nevystačili.
Láskyplně mluvíte k sobě a o sobě
Pravděpodobně všichni známe vnitřního kritika, který nám říká někdy hlasitěji a někdy tišeji, když jsme právě něco pokazili. Pokud však máte zdravé sebevědomí, dovolujete tomuto protivnému vnitřnímu hlasu mluvit jen omezeně – nebo ho neposloucháte vůbec. Protože takoví lidé vědí, že jsou dost dobří, i když dělají chyby. Dbejte proto na to, abyste k sobě mluvili láskyplně a před ostatními o sobě používali co nejlaskavější slova.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: