„Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Kdo by neznal ikonická slova Neila Armstronga na Měsíci. A podobně je to i s „mikrofeminismem“. Co si pod tím představit?
Trendem je přispívat k větší rovnosti prostřednictvím malých věcí v každodenním životě. Ty často přehlížíme nebo považujeme za nedůležité, ale nakonec právě s nimi můžete dosáhnout více, než byste si zpočátku mysleli.
„Mikrofeminismus“ v každodenním životě
Odmítnout ustoupit kvůli muži řítícímu se po chodníku? To je mikrofeminismus. Nárokovat si loketní opěrku, když sedíte na prostředním sedadle, nebo neuhnout ze sedadla, když chlápek vedle vás v metru „překypuje“? I to jsou akty mikrofeminismu. Stejně tak pozdravit na pracovní schůzce ženy jako první.
Mikrofeminismus je součástí čtvrté vlny feministického hnutí, které je velmi silné – a online. Ženy tyto činy feminismu praktikovaly vždy – i když nedokonale – od nejstarších mýtických bohyň přes sufražetky až po feministky ze 70. let. Ale sociální média jsou zesilovačem, který mění hru. Mikrofeminismus se rychle stává zkratkou pro malá, ale promyšlená gesta, protože ženy denně musí svádět každodenní bitvy o férovější pracoviště.
Význam „mikrofeminismu“
I když výše uvedené příklady neznějí tak drasticky, stále mohou být docela účinné. Samozřejmě, že kvůli těmto malým činům nebudou mít náhle všichni lidé stejná práva a patriarchát bude poražen. Objevují se i kritické hlasy, které trend obviňují z nedostatku aktivismu. Nicméně tyto příspěvky mohou mít velký dopad na menší, nebo dokonce mikroúrovni. Zároveň se jako žena už necítíte tak sama, když vidíte, že i maličkosti mohou změnit „svět“. Nezbývá než doufat, že jednoho dne se mikrofeminismus nestane ani tak hnutím, ale normou. A každá z nás tomu může kapkou přispět.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: