Aby vám přátelství na síti vydrželo, je třeba si uvědomit, že i digitálním prostoru platí základní pravidla slušnosti a respektu. Jejich porušování může mít vážné následky!
Přátelství je jedním z nejcennějších aspektů našeho života. Ve světě, kde se sociální sítě stávají nedílnou součástí každodenních interakcí, ale dostává úplně novou podobu. I když nám on-line prostředí umožňuje zůstat s našimi blízkými v neustálém kontaktu, může mít i svou temnou stránku.
Určitá etiketa by se měla dodržovat
Virtuální přítel zveřejnil váš snímek, který vám tak docela nelichotí. Anebo vás neustále zve do nějakých skupin, označuje v příspěvcích, sdílí desítky citátů a stěžuje si na to, že je málo „lajkujete“. Ano, všichni jsme tam byli a tyhle situace dobře známe. Někdy nad nimi mávneme rukou, jindy nás to pořádně rozhodí. „Kvůli takovému chování se cítíme rozrušení a neklidní, což nás nutí přátelství přehodnocovat. Každý by měl na síti uplatňovat stejná pravidla respektu jako v běžné realitě,“ myslí si australská reportérka, žurnalistka a konzultantka etikety Jo Hayes.
Tohle se mi nelíbí!
Souhlasí s tím i australská expertka marketingu Charmaine Schembri. „Nadměrné sdílení, zveřejňování bez souhlasu nebo zapojování se do veřejných sporů může i z nejlepších přátel rychle udělat úhlavní nepřátele,“ varuje. „Internet totiž nikdy nezapomíná. Tato digitální faux pas mohou přetrvávat a ovlivnit to, jak vás lidé vnímají,“ podotýká tato specialistka, podle které je lepší hrát na jistotu a ctít slušné chování.
Nejdřív mysli, potom klikni
Něco jako dvakrát měř, jednou řež. „Zeptejte se sami sebe, zda je ten příspěvek, který hodláte zveřejnit, laskavý. Nebo jestli nemůže na nikoho působit urážlivě. Můžete se tím vyhnout mnoha nepříjemným situacím,“ doporučuje Charmaine Schembri. Podstatné je i zachování soukromí. „Ne všichni si přejí, aby byl jejich život vysílán na internetu, proto je nezbytné požádat o povolení, než jejich fotografie a videa začnete sdílet,“ nabádá zase konzultantka Jo Hayes. Obě ženy se pak shodují v tom, že velmi přínosné je opuštění skupinových chatů, které vám neslouží k žádnému účelu, a jejich neustálá upozornění vám jen drásají nervy.
Zdroj: www.houseofwellness.com.au/wellbeing/relationships/6-unwritten-rules-friendship-age-social-media
Sledujte nás na sociálních sítích: