Jestli slzy nějak voní? Prý ano, ačkoli jsme si toho nikdy nevšimli. Jejich zázračné aroma údajně snižuje agresivitu mužů, protože dokáže „vypnout“ určité části mozku ovlivňující touhu po útočném chování.
I když je v drtivé většině případů pláč spojován se smutkem, utrpením a dalšími negativními emocemi, nelze popřít, že má i svoje světlé stránky. Ještě jste o jeho výhodách neslyšeli?
Mokrý lék na bolest, co podporuje vidění
Ono se to nezdá, ale ronění takzvaných krokodýlích slz mívá na člověka velmi uklidňující efekt, neboť aktivuje parasympatický nervový systém (1). Protože se při pláči uvolňuje oxytocin, a to spolu s endorfiny, dochází i k útlumu stresu a bolesti (2). Zlepšuje se také kvalita spánku (3), čímž benefity ještě zdaleka nekončí. Lubrikační účinek slz zabraňuje vysychání sliznic a zostřuje vidění (4). Ve vědeckých kruzích se rovněž hovoří o jejich protizánětlivém a antimikrobiálním působení, které je pro oči očistné a doslova léčivé (5). A když jsme u těch slz – zrovna před pár dny odborníci objevili další nečekanou schopnost.
Ze zlého agresora hodný beránek
Poznatky nedávného izraelského výzkumu (6), o kterých informuje magazín PLOS Biology, sdělují, že vůně ženských slz mužům snižuje hladinu testosteronu, proto značně omezuje jejich agresivitu. „Už v minulosti bylo zjištěno, že to takto funguje u zvířat, zejména pak hlodavců. Předpokládali jsme tedy, že slzy mohou stejně působit i u lidí. Překvapilo nás, jak moc,“ neskrývá své nadšení vědkyně a hlavní autorka studie Shani Agron. V tiskové zprávě se uvádí, že jakmile příslušníci silnějšího pohlaví ucítí slzy toho slabšího, míra jejich agresivity a útočného chování klesne o 43 procent, což je dáno tím, že se určité části mozku ovlivňující bojovnost stanou méně aktivní. Tak kdoví, jaká hluboko skrytá funkce slz se v budoucnu ještě objeví…
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4035568/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4035568/, (3) www.publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/137/6/e20151486/52401/Behavioral-Interventions-for-Infant-Sleep-Problems?redirectedFrom=fulltext, (4) www.nei.nih.gov/learnabout-eye-health/eye-conditions-and-diseases/dry-eye, (5) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21645824/, (6)www.journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3002442
Sledujte nás na sociálních sítích: