Většina z nás oceňuje spojení s ostatními, zejména v našich romantických vztazích. Ve skutečnosti jsme propojeni a umožňuje nám to vytvářet pouta a intimitu s naším partnerem. Úspěch dlouhodobých vztahů do značné míry závisí na kvalitě našeho vzájemného citového spojení.
Když přemýšlíme o našich ideálních vztazích, často myslíme na úžasný, blízký, celoživotní vztah s naší nejdůležitější osobou. Jak takový vztah budujeme? To útulné, bezpečné a dlouhodobé pouto s někým, o kom víme, že nám stojí na dlouhou trať? Vztah, který nám dává svobodu být sami sebou, který podporuje náš růst a umožňuje nám být navzájem flexibilní?
Jedním z klíčových prvků je pochopení rozdílu mezi vzájemnou závislostí a spoluzávislostí.
Co je vzájemná závislost?
Vzájemná závislost naznačuje, že partneři uznávají a oceňují důležitost emocionálního pouta, které sdílejí, a zároveň si udržují pevný pocit sebe sama v dynamice vztahu.
Být závislý na druhé osobě může znít děsivě nebo dokonce nezdravě. Když jsme vyrůstali, často nás učí přehnaně nafouknuté hodnotě nezávislosti, být do jisté míry uzavřený do sebe, přičemž se klade velký důraz na to, abychom od druhých nepotřebovali emocionální podporu.
Jakkoli je pocit nezávislosti zavedený do extrému cenný, může nám to ve skutečnosti bránit v tom, abychom se mohli smysluplným způsobem emocionálně spojit s ostatními. Pro ty, kdo mají mimořádný smysl pro nezávislost, může být obtížné dosáhnout emocionální intimity s partnerem.
Proč je vzájemná závislost pro vztah zdravá
Vzájemná závislost spojuje rovnováhu mezi sebou samým a ostatními ve vztahu, uznáním toho, že oba partneři pracují na tom, aby byli přítomni a naplňovali vzájemné fyzické a emocionální potřeby vhodnými a smysluplnými způsoby. Vzájemná závislost dává každému partnerovi prostor pro udržení pocitu sebe sama, prostor pro pohyb k sobě v době potřeby a svobodu činit tato rozhodnutí beze strachu z toho, co se ve vztahu stane.
Když se partneři cítí milováni a oceňováni, vztah se stává bezpečným přístavem a místem, kde může být pár na sobě závislý. Chápou, že ve vztahu nejsou sami, mohou se k sobě v nouzi bezpečně obrátit a cítí jistotu, že jejich partner bude přítomen.
Jak budovat vzájemný vztah
Klíčem k budování vzájemně závislého vztahu je mít od začátku na paměti, kdo jste. Mnohokrát lidé hledají nebo vstupují do vztahů jednoduše proto, aby se necítili sami, bez jakékoli osobní reflexe toho, kdo jsou, čeho si váží a svých cílů pro vztah.
Věnovat čas tomuto druhu osobní reflexe vám umožní vstoupit do nového vztahu s vědomím sebe sama, které je rozhodující pro navázání vztahu založeného na vzájemné závislosti.
Umožnit partnerovi prostor a příležitost dělat stejné věci bude klíčem k navázání zdravého a vzájemně závislého vztahu. Zahájení vztahu tímto způsobem může umožnit rozvoj bezpečného prostoru pro oba partnery, aby se naučili, jak se k sobě důvěrně obracet, aniž by se museli bát, že ztratí sami sebe nebo že je bude druhý ovládat nebo jimi manipulovat.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: