Závislá porucha osobnosti je stav duševního zdraví, kdy osoba je příliš závislá na jiných lidech, pokud jde o jejich fyzické a emocionální potřeby.
Lidé se závislou poruchou osobnosti mají často problémy s rozhodováním o sobě samých a cítí se neschopní se o sebe postarat. Mají neustálou potřebu, aby se o ně staral někdo jiný. Tento stav se projevuje lhostejností a submisivním chováním.
Příznaky závislé poruchy osobnosti
Některé z příznaků závislé poruchy jsou pocit nespokojenosti, když je člověk sám, velký strach z opuštění, neschopnost nést odpovědnost sami za sebe, silná potřeba neustálé emocionální podpory, problém dělat běžná rozhodnutí (například, co si obléct), pocit bezmoci a zoufalství, když skončí vztah a nedostatek sebevědomí.
Příčiny závislé poruchy osobnosti
Přesné příčiny závislé poruchy osobnosti nejsou známy. K riziku rozvoje tohoto stavu však mohou přispívat určité faktory. Je to například soužití v násilném vztahu nebo vážné onemocnění v dětství, zanedbávání nebo zneužívání – fyzické, sexuální nebo emocionální. Svou roli hraje také genetika. Pokud máte v rodině někoho, kdo trpí závislou poruchou osobnosti, je vyšší pravděpodobnost, že se tento stav bude v rodinné linii opakovat.
Jak se vyrovnat se závislou poruchou osobnosti
Pokud žijete se závislou poruchou osobnosti, existují jisté kroky, které vám mohou pomoci to zvládnout:
Začněte dělat věci sami
Je užitečné pomalu se pokoušet dělat věci sami. Začněte s jednoduššími úkoly a přejděte k obtížným. Můžete například začít tím, že půjdete sami nakupovat a postupně se propracujete až k tomu, že se sami najíte v restauraci.
Věnujte se fyzické aktivitě
Může být užitečné začít cvičit a tlačit na sebe každý den trochu víc. Když se naučíte, že můžete posouvat své fyzické a duševní hranice, budete se cítit silnější a schopnější.
Pracujte na své nezávislosti
Prozkoumejte své vztahy se svými blízkými a identifikujte způsoby, jakými jste závislí na druhých. Začněte se učit samostatnosti bez jejich podpory, krok za krokem. Zkuste každý týden nebo každý měsíc převzít jeden úkol, který za vás dělá někdo jiný.
Naučte se důvěřovat sami sobě
Začněte naslouchat svým myšlenkám, pocitům a instinktům. Než budete při rozhodování zjišťovat názory ostatních, zamyslete se nad nimi a věnujte pozornost tomu, jak se cítíte. Důvěřujte svému nitru a věřte ve svou schopnost zvládnout výsledek, ať už je jakýkoli.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7478931/ - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: