Thomas Woodrow Wilson, což byl 28. prezident Spojených států amerických, kdysi řekl, že přátelství je jediný tmel, který kdy držel svět pohromadě. Tenhle „tmel“ ale drží pohromadě i zdraví!
Pravidelný sport, dostatečný pitný režim, nutričně rozmanitá strava i kvalitní spánek. Tohle všechno jsou investice, které se nám zdravotně milionkrát vrátí. Ovšem přínosným vkladem na konto naší dobré kondice je i čas trávený s přáteli. Je přátelství opravdu léčivé? Posuďte sami…
Vzpruha nízkého sebevědomí
Sebevědomí není vidět, slyšet ani cítit. Hmatatelné také není, přesto nám život může hodně zkomplikovat. Tedy alespoň v případě, že ho máme nízké, což zákeřně podkopává naši sebeúctu. Naštěstí na to existuje zázračná medicína! Jak možná správně tušíte, je to právě přátelství. Náklonnost k jedinci či dokonce celé skupině má podle vědeckých studií na sebevědomí blahodárný vliv (2). Dobří přátelé nám totiž neustále dokazují, že jsme pro ně výjimeční a vzácní, a to bez ohledu na to, jak vypadáme či jaké máme chyby. A právě proto bychom s nimi měli hovořit každý den.
Psychická pohoda bez hranic
Podle studie zveřejněné v magazínu SAGE Journals může i jeden rozhovor s přítelem značně vylepšit psychickou pohodu a snížit úroveň stresu (2). Ovšem pozor, nejde o konverzaci prostřednictvím virtuálních komunikačních kanálů. Povídání má nejsilnější psychologické účinky, pokud probíhá tváří v tvář a na osobní rovině. Nabízí se tedy otázka – kdy jste se svým nejlepším kamarádem naposledy zašli někam na kávu? Možná je načase to napravit…
Ochrana před demencí
Člověk, který je tu pro vás, a to kdykoli ho potřebujete, přičemž nabízí své přátelské terapeutické služby, vás může ochránit i před kognitivním úpadkem a demencí (3). Jinými slovy, hovory s ním mozek doslova miluje! A protože přátelství naprosto vylučuje sociální izolaci, svým způsobem přispívá i k útlumu zánětů, čímž omezuje pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob, revmatoidní artritidy a rakoviny (4). Co na jeho léčivé účinky říkáte teď?
Zdroje: (1) www.journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0124609, (2) www.maint.journals.sagepub.com, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2424087/, (4) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763419308292?via%3Dihub
Sledujte nás na sociálních sítích: