Před čtyřmi stoletími se William Shakespeare zeptal: „Co je to láska?“ A neurologové dnes znají alespoň částečnou odpověď. Je to složitá neurochemická reakce mozku, který reaguje na tři klíčové aspekty – sexuální chtíč, přitažlivost a emocionální připoutání. Pokud jsou tato tři kritéria naplněna, člověk se zamilovává a mozek rozjíždí složitou reakci ve dvanácti svých oblastech.
„Romantická láska je ta nejnávykovější látka na planetě Zemi,“ tvrdí fyzická antropoložka Helen Fisher z Rutgers University na stránkách deníku Washington Post.
Vnější část mozku – šedá kůra – pomáhá člověku řídit povědomí, vnímání, uvažování a úsudek. Tato oblast je tou, která nás nutí mít pocit, že je partner polovičkou celku, jenž s ním vytváříme. Je to oblast umožňující člověku zaměřit se na partnera a ignorovat všechny ostatní a pomáhá nám pochopit partnerovy záměry.
Další oblastí je thalamus fungující jako centrální stanice přepínající všechny signály a je jakýmsi srdcem v síti lásky. Za emoce je pak zodpovědný hluboko v mozku uložený limbický systém. Tato oblast, řídící odměnu a příjemné pocity, hraje klíčovou roli v tom, jak se cítíme, jak vyjadřujeme to, co cítíme, a jak se tvoří dobré a špatné vzpomínky.
Silná zamilovanost, která se může proměnit v lásku, probíhá ve třech fázích. A to jako sexuální chtíč, fyzická a psychická atraktivita a emocionální připoutání. Během každé fáze se vylévají do mozků různé hormony a neurotransmitery, které mohou vyvolat to nejlepší i to nejhorší, co láska a zamilovanost produkují.
Fáze přitažlivosti a chtíče začíná většinou pocitem euforie, který vyvolává dopamin. Ten posiluje centra slasti a potěšení, posiluje výrazně motivaci a oslabuje pocity smutku a deprese. Noradrenalin řídí emoce a stres, posiluje bdělost a pozornost, zvyšuje srdeční tep a vyvolává pocení rukou u milenců. Serotonin pomáhá kontrolovat náladu, tělesnou teplotu a pocity bolesti. Na počátku vztahu je hladina tohoto hormonu nízká, lidé se snadno stávají posedlými milencem a ztrácejí chuť k jídlu.
Fáze připoutání nastává ve chvíli, kdy je fáze přitažlivosti a chtíče po delší dobu intenzivní. Pak dochází k produkci dalších dvou hormonů. Prvním je oxytocin – hormon lásky a připoutání. Zvyšuje pocity důvěry, připoutání a snižuje pocit strachu. Jeho hladina se zvyšuje při líbání, mazlení a posiluje touhu spojit se s milovanou osobou, nikoli s jinými lidmi. Dalším hormonem je vasopressin, který zvyšuje věrnost, připoutání k partnerovi a snižuje touhu po nevěře. Zvyšuje sexuální vzrušení v přítomnosti milované osoby, přitažlivost k jeho tělu a snižuje pocity úzkosti a strachu.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám nevěrný? Řešíte krizi ve vztahu? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: