Lidé na Západě jsou stále bohatší. Ale také méně velkorysí a větší sebestřední skrblíci. To částečně vysvětluje, proč v posledních letech výrazně přibývá tzv. singles a ubývá dlouhodobých vztahů a manželství. Lidé nejsou ochotní jeden do druhého investovat čas a peníze – obojí raději věnují sami sobě. Přitom podle sociologů stojí dlouhodobý vztah investici minimálně dvaadvaceti večeří, dvou společných dovolených a také dárků a výdajů do partnera za zhruba sedmdesát tisíc korun.
I singles lidé se snaží seznamovat a touží většinou po vztahu. Seznámení je přitom dnes mnohem snazší díky internetu, který přibyl k tradičnímu poznávání v barech, klubech či na večírcích u přátel. Jenže jakmile dojde na lámání chleba a lidé mají začít do protějšku investovat čas a peníze, vztahy rychle končí. Důvodem je sobectví a neschopnost nešetřit na partnerovi.
Za posledních deset let se přitom počet trvale nezadaných lidí žijících samostatně zvýšil pětinásobně, zatímco manželství a trvalých vztahů ubývá.
„Sedli jsme si a začali počítat a došli k číslům, která mnohé nezadané vyděsí, protože nebudou ochotni tolik investovat. Pokud jsou ta čísla správná, je vůbec div, že ještě naše společnost přežívá,“ tvrdí jeden z autorů studie Mark Hall ze společnosti Socked UK.
Podle výpočtů musejí zamilovaní do svého vztahu začít investovat čas i peníze a strávit společně dvaadvacet večeří, dvě dovolené a utratit za sebe zhruba sedmdesát tisíc korun (v Británii ještě víc, tři tisíce liber) za dárky a další výdaje. Pak se jejich vztah posune ze zamilovanosti do pevného a dlouhodobého partnerství. Během tohoto poznávání a investování jeden do druhého musejí dvojice přečkat také sedm větších neshod a hádek.
To ale také znamená, že dlouhodobý vztah jsou dnes schopna vytvořit na základě těchto kritérií jen tři procenta nových párů.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám nevěrný? Řešíte krizi ve vztahu? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: