Čtení soukromé korespondence a nedovolené procházení e-mailů a mobilů je porušením základních lidských práv a svobod. Nestydaté a neomluvitelné slídění je však nejčastější metodou, jak v dnešní době partneři odhalí nevěru svého protějšku. Právě zprávy a dopisy v mobilním telefonu nejčastěji vyzradí pravdu podezřívajícímu partnerovi.
„Kontrola partnerova mobilního telefonu byla uvedena jako nejčastější způsob, jak byla odhalena nevěra,“ cituje list Daily Mail průzkum společnosti Mobile Insurance UK.
V průzkumu se vyslovilo 2 400 dospělých, kteří byli nevěrnými nebo kteří nevěru partnera odhalili. V anketě pak odpovídali na to, jak byla jejich či partnerova aféra odhalena.
Nejčastější způsob odhalení partnerovy nevěry:
Kontrola partnerova mobilu: 41 %
Kontrola profilu na sociální síti: 23 %
Kontrola partnerova počítače či tabletu: 13 %
Přichycení při činu s milencem/milenkou: 11 %
Vyzrazení přítelem: 5 %
Vyzrazení příbuzným: 3 %
Přiznání nevěrného partnera: 2 %
Jiný způsob: 2 %
Francie uznává jako důvod k rozvodu esemesky dokazující nevěru
Chcete se rychle a efektivně rozvést ve Francii? Opatřete si manželovu či manželčinu esemesku určenou pro milence či milenku. Podle rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu totiž právě textová zpráva z mobilu dokazující mimomanželský poměr je dostatečným důvodem pro urychlený rozvod.
Toto rozhodnutí ruší prohlášení soudu nižší instance z roku 2007, který rozhodl, že používání esemesek u soudu jako důkazních materiálů je porušováním soukromí. A dodnes přitom rozvodové řízení ve Francii často znamenalo vleklý proces. Použití esemesek jako důkazního materiálu by mohlo ale vše uspíšit a usnadnit. Jediným legálním způsobem pro rychlý a hladký rozvod byl právě „důkaz“ o nevhodném chování či jednání manželů vůči sobě. A tímto důkazem odteď mohou být právě esemesky mezi nevěrnými manželi a jejich milenci.
Ženy cítí vinu po nevěře citové, muži po nevěře fyzické
Zda cítí člověk vinu po nevěře, záleží na dvou faktorech – jakého typu nevěry se dopustil a jakého je pohlaví. Muži se pak cítí častěji provinile po sexuální nevěře, zatímco ženy naopak vnímají jako větší problém citovou nevěru či investici do jiného protějšku.
Přitom autoři studie původně hypoteticky předpokládali, že naopak muži budou cítit vinu až při nevěře citové, ale fyzickou budou považovat za běžnou věc. Zatímco ženy budou hůře snášet právě nevěru fyzickou, která je pro ně ohrožením zdrojů a bezpečí pro jejich potomky.
Z výsledků vyplynulo, že muži se cítili provinileji při sexuální nevěře, zatímco ženy při té emocionální.
Z podrobné analýzy navíc vyšlo najevo, že žena se cítí provinileji, když se zamiluje do jisté osoby, a přitom si své city nechá pro sebe, než když s dotyčným bez citové investice souloží a zkouší netradiční sexuální polohy.
Muži naopak považují lásku a city k jiné osobě za něco nevinného, ale sex bez lásky je pro ně velkým problémem a cítí se po něm provinile.
Vysvětlení podle profesorky Maryanne Fisher ze St. Mary´s University v kanadském Halifaxu lze nalézt v nahlížení mužů a žen na vztahy. Muži se dívají na svůj vztah více z pohledu právě sexuálního a sexu přikládají větší význam, proto je pro ně sexuální nevěra horší. Ženy naopak mohou mít pocit, že investují tolik citů, kolik jich ve skutečnosti ve vztahu není. A proto posuzují citovou investici jinam za problém.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám nevěrný? Řešíte krizi ve vztahu? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: