Má váš partner vysoký cholesterol? Pro všechny případy si nechte změřit i ten svůj, protože na tom dost možná budete stejně. Říká se tomu manželská shoda!
Vybudovat harmonický a dlouhodobý vztah není jednoduché. Když se to ale podaří, odměny jsou více než sladké. Partneři se vzájemně podporují a motivují. Mohou se o sebe opřít, milují se a věří si. A nevědomky si předávají i své návyky, čímž mění jeden druhého. Někdy je to k užitku, ovšem jsou situace, kdy by to člověk i oželel. A jak partnerství zasahuje do zdraví?
K milostné synchronicitě nedochází náhodou
Jsme vzájemně propojení a lidé jsou si tohoto fenoménu vědomi už nějakou dobu. Je to taková psychologie života. Když páry stárnou společně, sdílejí spolu nejen prostředí, chování a přesvědčení, ale i svůj zdravotní stav (1). Jak přesně to vypadá v praxi?
Pojďme si změřit cholesterol, miláčku!
Výzkum prokázal, že dvojice, které bok po boku přečkají desetiletí, mají podobnou hladinu cholesterolu, funkci ledvin i sílu úchopu, což je důležitý ukazatel svalové vytrvalosti a celkové kondice. Tato manželská shoda se ale může projevit i jinými způsoby, neboť se prolíná do depresí, kardiovaskulárních chorob a diabetu. To představuje skutečně silný argument i důkaz toto, že dlouhodobé intimní svazky přímo ovlivňují jak psychickou, tak fyzickou stránku jednotlivců (2). Nehraje tu náhodou roli i empatie? Ale to víte, že ano!
Když ty, tak já taky!
Sledování utrpení jiného člověka, zvláště toho blízkého, vyvolává v pozorovateli silnou psychosociální reakci. Příkladem tohoto jevu je sympatické těhotenství, kdy netěhotné osoby zažívají téměř totožné příznaky jako jejich těhotní partneři. Takové reakce zahrnují třeba permanentní únavu, potíže s trávením i přibírání na váze (3). Jak vidno, u oltáře se o životě v dobrém i ve zlém nemluví jen tak pro nic za nic!
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549103/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3150158/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3992993/
Sledujte nás na sociálních sítích: