Parfém s obsahem feromonů má jasný úkol – udělat ze svého majitele přitažlivého člověka. Chcete si ho pořídit? Měli byste vědět, že jeho účinek zřejmě není tak zázračný. A proč jeho použití neunikne žádnému psovi v okolí?
Tuhle jste viděli reklamu na parfém s feromony, jehož vůně a působení zvyšuje přitažlivost u opačného pohlaví? Tedy, říkali to alespoň v televizi. A zní to vskutku zajímavě, že? Jen si představte, že si malé množství takového elixíru aplikujete na zápěstí a zátylek, čímž se stanete naprosto neodolatelní. Jak by tohle mohlo usnadnit seznamování! Vážně je to ale tak jednoduché?
Záleží na úhlu pohledu
Feromony mají účinky na nás samotné i ostatní v těsné blízkosti. Takže ano, v tomto smyslu fungují. Ovšem nefungují tak, jak sděluje většina reklam. Feromony, stejně jako hormony, neurotransmitery a cytokiny, jsou molekuly, které se v těle přirozeně vytvářejí a ovlivňují naše pocity. Feromon je specifický typ vypouštěný dechem, ale nachází se i v potu, moči a jiných tělesných tekutinách, na základě čehož může změnit chování jiného člena stejného druhu. Pár běžných příkladů lze nalézt u hmyzu i zvířat, ale může to zabrat i u lidí (1).
Zázrak, co si klade podmínky
Ostatně, potvrzuje to i věda. V rámci jisté studie byla zúčastněným ženám na horní ret aplikována dávka feromonu androstenedionu, který se vyskytuje v mužském potu. Z poznatků publikovaných v magazínu Gynecology & Reproductive Health následně vyplynulo, že tyto respondentky vykazují lepší náladu, soustředění i sexuální odezvu. Mělo to však háček. Jak poznamenali sami autoři, výsledky byly závislé na situaci. To znamená, že se role feromonů odvíjí od osobních a environmentální faktorů (2). A navíc je tu ještě další věc, která se musí vzít v potaz.
Není feromon jako feromon
To, že se uvádí, že daný produkt obsahuje feromony stimulující libido a podněcující lásku, ještě neznamená, že nějaké aktivní látky opravdu má. Navíc, i když jsou feromony skutečné, je důležité vědět, odkud pocházejí. Měli byste zjistit, zda se jedná o lidské feromony, protože k výrobě těchto přípravků se používají i ty prasečí nebo psí. To pak samozřejmě funguje jen u prasat a psů (3). Tohle si na sebe stříkat asi nechcete…
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3987372/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3987372/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198031/
Sledujte nás na sociálních sítích: