Zamilujete se a jdete do toho na sto procent. Jenže už za pár týdnů pochopíte, že i tentokrát jste šlápla vedle. Proč se pořád zamilováváte do nesprávného?
Velmi šťastné vztahy se mohou vyvinout, i když na začátku třeba nejste zamilovaní až po uši. Možná je to pro dlouhodobý vztah i lepší, protože v zamilovanosti máme sklon promítat všechny své touhy a pocity do nového partnera – a pak se hodně mýlit. Někdy velká láska selže ve zkoušce každodenním životem.
Proč? Protože někteří lidé jsou nejvíce zamilovaní na začátku vztahu a když se vztah dostane dál, jejich city najednou výrazně opadnou. Pokud se takové chování opakuje, může se jednat o chronický strach ze vztahů a neschopnost dlouhodobého partnerství. Jenže proč na podobné typy narážíme ve vztazích stále dokola?
Jaké jsou důvody
Zkušenosti z dětství si odnášíme i později do vlastních vztahů. Pokud byl jeden z rodičů – nebo oba – odtažití a nebyli schopní mezi sebou navázat důvěrné pouto, pak ani dítě v dospělosti nebude umět naplňovat vlastní potřebu blízkosti a bezpečí. To je důvod, proč se později zamilováváte do partnerů, které je těžké získat, nebo kteří nejsou schopni milovat. Jedete tak podle podvědomého vzorce. Ale když neznáte svůj psychologický vzorec, těžko na něm budete moci něco změnit. Pokud stále čekáte na toho pravého, hledáte problémy i řešení u partnera, což dlouhodobě nemůže fungovat.
Jak to změnit
S pochopením vlastních vzorců jednání může pomoci terapeut. Ten mnohem spíše pozná podvědomé chování, které vy sami rozpoznat nemůžete. Spolu s terapeutem pak můžete pracovat na posílení sebeúcty, a tím si vybudovat naplňující vztah. Do toho nesprávného se pak už nezamilujete.
Zdroj: názory autora, birdie.com, healthline.com, psychologymag.com
Sledujte nás na sociálních sítích: