Svatba je krásná věc, ale majetek, který jste dostali, nebo jste na něj tvrdě dřeli, vám v případě rozvodu nikdo nevrátí. Trend předmanželské smlouvy je na vzestupu.
Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou smlouvu 23,3 % snoubenců. Čísla tak ukazují, že Češi začínají být více opatrní a řeší i právní ochranu majetku. Výhoda těchto smluv se přitom nemusí ukázat jen u rozvodu – právní ochrana majetku pomůže například i v případě, kdy jeden z manželů podniká, což zejména v současné době může být zásadní, upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. Zájem o uzavření tzv. předmanželských nebo manželských smluv stále roste, o rok dříve (2019) se týkal jen 20 % nově uzavíraných sňatků.
Důvod růstu nebyl v loňském roce dán rostoucím počtem uzavřených předmanželských smluv, ten byl v absolutních číslech prakticky stejný jako v roce předcházejícím (10 581 smluv v roce 2020, respektive 10 891 v roce 2019). Klesl ale výrazně celkový počet uzavřených manželství, a to z předloňských 54 870 na loňských 45 415. Podíl párů s uzavřenými předmanželskými smlouvami díky tomu roste.
Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran. „Kromě obvyklého případu rozpadu manželství pomohou i v případě, kdy jeden z manželů podniká, protože mohou zásadně eliminovat dopad krachu firmy na celou rodinu,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Uvidíme, jak s názorem na tyto smlouvy a jejich účinek na právní ochranu majetku zahýbe současná pandemie a dopady omezení podnikání.“
Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. „Velmi často se stává, že zájemci mají vyšší očekávání, než které jim současná právní úprava poskytuje. Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně,“ dodává advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
Sledujte nás na sociálních sítích: