V poslední době vám partner vyčítá i naprosté maličkosti, kterých by si jinak vůbec nevšiml. Celkově vám přijde takový podrážděný a jinačí. Co se s ním děje? O milence a potížích v práci to rozhodně být nemusí. Klesá mu hladina testosteronu, což se pozná podle několika dalších signálů!
Všichni lidé mají v sobě hormony, které cestují krevním řečištěm a poskytují orgánům důležité signály o funkci těla. Některé z nich jsou známé jako androgeny. Když muži dosáhnou puberty, začne se v jejich varlatech produkovat hlavní androgen nazývaný testosteron. U většiny mužů dosahuje hladina jeho vrcholu mezi 20. a 30. rokem. Pak začne klesat. Jak se to projevuje? Tohle už z domova nejspíš znáte!
Únava
I když partner dostatečně spí, zmáhá ho únava. Je tomu tak proto, že nedostatek testosteronu je přímo spojen s podstatným poklesem energie, což se projevuje i v posteli – sexuální frekvence již není tak pestrá jako kdysi. Upřímně? Partner vás jako milenku dokonce může i odmítat.
Výkyvy nálady
Mezi příznaky ubývajícího testosteronu patří stres, úzkost, podrážděnost, a dokonce deprese. Partner se s vámi může hádat častěji než obvykle, bývá citlivý na věci, které ho normálně nechávají chladnými, vybuchuje a následně se za to omlouvá.
Erektilní dysfunkce
Když už konečně dojde na sex, přichází další rána. Vysíláním klíčových signálů do mozku a tkáně penisu pomáhá testosteron s produkcí oxidu dusnatého. To nastartuje chemickou řetězovou reakci, díky níž se penis vztyčí. Pokud však máte nízkou hladinu testosteronu, objevují se problémy s dosažením nebo udržením erekce. Testosteron navíc pomáhá při produkci spermatu, takže i snížení jeho objemu poukazuje na potíže.
Změna vzhledu
Vypadávání vlasů, zvýšený břišní tuk a naopak snížení svalové hmoty. Tohle všechno poukazuje na fakt, že se hormon testosteron „postavil na zadní“ a zamával na rozloučenou. Jak nemilé!
Snížené mentální schopnosti
Zapomíná, přemýšlí, co vlastně říct, nebo se nemůže soustředit? Kognitivní funkce zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací. Někteří odborníci je spojili s nízkou hladinou testosteronu, proto se může stát, že vám ráno partner přislíbí, že nakoupí, ale v poledne už o tom neví. Co s tím?
V dnešní době existují testosteronové gely, náplasti, tablety či injekce. Řešení se však nachází i v přírodě. Stimulaci testosteronu podporuje kotvičník zemní, peruánský ženšen, ale i ovoce, zejména banány, avokádo a jahody. Pak taky vejce, brokolice, česnek, špenát či mořské plody. Je také nutné hodně odpočívat, nestresovat se, dodržovat pitný režim a pravidelně sportovat. Díky tomu se do vaší ložnice vrátí lačný tygr!
Sledujte nás na sociálních sítích: