Nesahat si pořád na obličej, jíst u stolu místo při chůzi nebo ve veřejné dopravě, mobil nepokládat všude, kam nás napadne. Jasně, už to chápeme! Koronavirus nás nutí změnit naše chování a přizpůsobit se. A možná by bylo dobré přemýšlet o tom, že některé změny bychom si měli ponechat i po skončení krize…
Díky za lekci, koronavire, a teď už můžeš jít. Ale nehledě na praktickou stránku věcí, které bychom si měli vzít k srdci nejen během pandemie, můžeme koronavirus využít k tomu zaměřit se i na jiné naše zvyky a způsob myšlení. To nejlepší totiž na celém tom pandemickém neštěstí je, že kromě jiného se můžeme právě teď naučit stát se lepšími lidmi.
FOMO
Anglické „fear of missing out“, což znamená „strach z toho, že nám něco uteče“, pohání mnoho lidí, aby byli neustále někde na party, jezdili na trendy dovolenou a stále něco podnikali. Kdo nechává svůj život řídit takovou touhou po zábavě, pro toho je koronavirus jako ledová sprcha. Najednou je zábavy jen poskrovnu, a tak není co propásnout. Místo toho je nutné hledat si cestu, jak se zabavit sami. A když najdeme způsob, kterým se dokážeme zaměstnat a mít z toho potěšení, neměli bychom se této schopnosti vzdát ani poté, co korona zmizí…
Hodnoty
Je to vidět na platech a také částečně na tom, jak spolu lidé jednají: Máme sklon škatulkovat lidi podle povolání. Uklízečky, prodavačky, řidiči náklaďáků, ošetřovatelé – v
„normálním“ životě se s přílišným respektem nesetkávají. Ale během téhle krize nám všem zachraňují zadek! Každý člověk hraje v systému důležitou, nepostradatelnou roli a každý si zaslouží stejný respekt. Je jedno, jak drahé nosíte oblečení, a která fáze krize právě je…
Odstup
Koronavirus nás učí a nutí držet si odstup – a především od cizích. Proč si ale dostup neponechat? U pokladny v supermarketu, při nastupování do autobusu, na jezdících schodech, při chůzi… Nemusí to vždy být dva metry, ale možná malá vzdálenost by vlastně byla úplně v pořádku. Třeba jako známka slušného chování a respektu. Protože ne každému se líbí otírání cizích lidí…
Egoismus
Nic proti zdravé dávce, nakonec to platí právě při koronakrizi: Každý, kdo se chrání, aby se nenakazil, prokazuje službu celé společnosti. Ale egosimus by měl končit tam, kde by omezoval jiného člověka. Jak krásně by bylo na světě, kdybych nepotřebovali krizi k tomu uvědomit si, že je potřeba brát ohledy i na ostatní...
Ignorantství
Proč byste měli jako chodec stát na červenou u přechodu, když stejně žádné auto nejede? Blahobyt a luxus dělá z hodně lidí hlupáky a ignoranty. Během koronakrize ale najednou musíme všichni dodržovat pravidla a poslouchat ty, kteří tomu rozumějí možná o trochu víc. Trochu více pokory a ochoty by se v našem světě určitě hodilo. I když třeba zrovna žádný virus hrozit nebude...
Sledujte nás na sociálních sítích: