Psychologové z Oxfordské univerzity se zabývali současným fenoménem online randění. A pro všechny nadšence, kteří si píšou s několika různými adepty na vztah najednou, mají varování. Držte se šťastného čísla sedm. To je totiž počet, který mozek dokáže maximálně zpracovat při komunikaci s novými neznámými.
Více než sedm nových osob v danou chvíli, ačkoli aplikace a seznamky často nabízejí stovky vhodných profilů, lidský mozek nezvládne. Vyplývá to ze studie 150 tisíc uživatelů seznamky eHarmony. Z analýzy vyplývá, že ačkoli lidé v průměru za týden napíšou dvanácti novým lidem, více než se sedmi z nich komunikovat nezvládnou.
„Inspiroval nás výzkum o maximální kapacitě kognitivních funkcí při komunikaci s určitým počtem lidí. Zajímalo nás, jestli v tom existuje nějaká analogie při komunikaci s potenciálními partnery. Zatímco se strategie napříč méně seriózními seznamkami můžou lišit, uživatelé na eHarmony hledají dlouhodobý vztah, takže si jsme jistí, že tyto závěry platí obecně pro chování, které souvisí s hledáním stálého partnera,“ uvedl doktor Patrick Gildersleve z Oxfordské univerzity.
Čím víc, tím líp? Ani ne...
Také patříte mezi ty, kteří štěstí v lásce hledají právě na online seznamkách, ale že byste si psali s více než sedmi adepty na vztah, to vám vážně nehrozí? Pak nemusíte smutnit. Jistě, nejspíš jen máloco zvedne sebevědomí člověka tolik jako zájem o něj, jenže čím více nabídek člověk na seznamkách má, tím má menší šanci na úspěch. Je méně spokojený s výběrem a pořád má pocit, že přijde ještě někdo lepší. Také je kvůli této obavě méně ochotný se vázat a snadněji podléhá svodům k nevěře.
Psychologové z University of Wisconsin–Madison se zabývali online seznamováním a řešili, jak ovlivňuje chování mladých lidí úspěch na těchto portálech.
„Příval různých nabídek a vyšší možnost výběru je problém, protože to zvyšuje dojem, že sousedův trávník je vždycky o něco zelenější,“ uvádí k výsledkům své studie profesorka Catalina Tom z Wisconsinu.
„Tento výzkum naznačuje, že i když se potkáváte s lidmi, kteří jsou si potenciálně podobní, přílišná nabídka může mít negativní vliv na výsledek seznamování. Prostě se pořád bojíte, že vám utíká ještě někdo lepší,“ dodává psycholog Jonathan D´Angelo.
Sledujte nás na sociálních sítích: