Není nad dobré sousedské vztahy. Jsou totiž zárukou kvalitního života víc než to, jestli je člověk bohatý a může si dovolit život v luxusní vilové čtvrti. Když tam totiž mezi sousedy nepanují přátelské vztahy, je to stejně k ničemu jako život ve čtvrti sociálně slabých rodin.
Britští vědci, kteří sledovali vliv socioekonomického postavení čtvrti na zdraví jeho obyvatel v Londýně, Edinburghu a hrabství Sussex, zjistili, že nejde ani tak o to, jak luxusní čtvrť je a jak bohatí jeho obyvatelé jsou, jako spíš o kvalitu vztahů mezi sousedy a míru kontaktů mezi nimi.
Bydlení a psychika
Kvalita života a bydlení se odráží ve zdravotním stavu člověka. Nejhůře jsou na tom lidé žijící v nejchudších oblastech města. Jednak většinou mají nižší vzdělání a nižší příjmy, takže nedbají dostatečně na své zdraví a hůře se stravují, ale dobré nejsou v těchto čtvrtích ani mezilidské vztahy.
A negativně na jejich psychiku také působí fakt, že jejich čtvrť je zanedbaná a má horší nabídku služeb.
Luxus není vše
Jenže i lidé v luxusních čtvrtích, kteří mají vysoké příjmy a vzdělání, trpí chorobami a vyšším rizikem předčasného úmrtí. A to především tehdy, když mají špatné sousedské vztahy a sami vnímají kvalitu života v oblasti hůře.
„Naše objevy dokazují, že to, jak lidé vnímají oblast, v níž žijí, silně ovlivňuje jejich zdraví bez ohledu na to, jak chudinská jejich čtvrť je, a na osobní okolnosti. Není tedy důležité jen to, jak kvalitní je jejich čtvrť objektivně, ale také to, jak kvalitně ji vnímají oni sami,“ tvrdí doktor Stephen Jivraj z Londýnské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: