V užívání filtrů při úpravě fotografií zveřejňovaných na sociálních sítích si libují především mladí. U nich přitom typ a míra úpravy může odhalovat určité osobnostní rysy. Prokázali to psychologové z Jihokorejské republiky, podle nichž zdůrazňují barvy ve fotkách extroverti a šťastně zadaní jedinci, zatímco introverti a nezadaní mladí lidé zveřejňují obrázky temnějších a mdlejších odstínů.
Psychologové ze soukromé univerzity v Soulu srovnali pětadvacet tisíc fotek z Instagramu s osobnostním profilem jejich autorů. U nich sledovali především narcismus, spokojenost se životem, osamělost či postoj k Inastagramu. A do analýzy bylo zahrnuto také pohlaví.
Z výsledků vyplývá, že nejbarevnější obrázky zveřejňují mladí lidé zadaní ve vztahu, kteří jsou navíc spokojení s tímto vztahem. Naopak nezadaní lidé volili mnohem mdlejší odstíny. Ty si volili také lidé, kteří si připadali velmi osamělí, u nich byly typické černobílé a sépiové snímky. Obecně barevné obrázky a barevné filtry k jejich úpravě volili extroverti, lidé otevření a s pozitivním vztahem k Instagramu. Z průzkumu také vyplynulo, že barevnost snímků více přeháněly ženy, zatímco u mužů, i když použili barevný filtr, byl výsledek v harmoničtějším vyvážení barev.
„Obrázky lidí, kteří byli otevření novým věcem a lidem, byly méně pestré a méně barevně vyvážené,“ tvrdí autoři z Univerzity Sungkyunkwan v Soulu.
Pozor na mindráky
Moderní aplikace, umožňující už tak perfektní fotky retušovat k nepřirozené dokonalosti, jsou zhoubou pro více než polovinu běžné populace. Ta totiž výsledky práce těchto aplikací a jejich uživatelů sleduje na Facebooku či Instagramu, neboť současná generace je generací chvástající se dokonalou postavou a obličejem. Polovina uživatelů sociálních sítí pak trpí mindráky ze svého těla a dokonce odmítá sex s protějškem ze strachu, že nemá dostatečné proporce. Přitom mnohem více na to doplácejí muži, jimž způsobuje srovnávání psychologickou poruchu erekce.
Výsledky rozsáhlého průzkumu mezi uživateli Facebooku a Instagramu zveřejnil internetový magazín Pencourage. Z něho také vyplývá, že po zhlédnutí příliš dokonalých postav na internetu má více než polovina uživatelů sociálních sítí snížené libido a kvůli mindrákům odmítá souložit.
„Sdílení fotek dokonalých těl má větší vliv na muže, dvě třetiny z nich mají problémy s výkonem v posteli právě kvůli mindrákům, které pramení ze srovnávání svého těla s dokonalými těly na sociálních sítích,“ tvrdí Pencourage. „Tyto důkazy jdou dále než ty z předchozích studií, které prokázaly, že intimita je ovlivněna negativně, protože trávíme více času na svých chytrých telefonech než kdykoli v minulosti. Rostoucí trend předvádění dokonale sošných břich a patetických láskyplných statusů poškozuje sebevědomí uživatelů, zvláště v souvislosti s pohlavním životem,“ dodává doktor Richard Sherry z Londýna v rozhovoru pro deník The Mail.
Sledujte nás na sociálních sítích: