I když se vědomě bráníme, jako lidé si při prvním setkání s novou tváří tvoříme během několika zlomků vteřiny úsudek o povaze majitele tohoto obličeje. Děje se to zcela podvědomě a pudově. Výzkumů na toto téma s moderními technologiemi snímajícími jak pohyb očí po obličeji dotyčného, tak reakce jeho mozku, existují kvanta. Psychology z Texasu ale zajímalo, zda k vytváření předsudků dochází také na základě tvaru postavy. A podle očekávání byla odpověď v tomto smyslu kladná.
Jinými slovy lidé si tvoří předsudky o povaze druhých na základě toho, jakou postavu má člověk, s nímž se potkají. Fit osoby s typicky mužskou či typicky ženskou postavou hodnotíme jako aktivnější, otevřenější, ale také prchlivější a hádavější. Osoby s nadváhou a obézní sice jako lenochy, ale také jako svědomitější a vlídnější jedince.
Jak vnímáme postavu druhých
Jinými slovy stereotypní tvar postavy mužů a ženy (široká ramena a útlý pas versus útlá ramena a široké boky) si spojujeme s aktivními vlastnostmi, vnímáme je tedy jako nadšené a sebevědomé jedince. Naopak majitele tukových polštářů máme tendenci vnímat jako pasivní – tedy líné a bezstarostné jedince.
Psycholožka Ying Hu z University of Texas v Dallasu provedla experimentální výzkum se studenty. Představila jim 140 mužů a žen různých postav. A pokusné osoby měly hodnotit osobnostní vlastnosti dotyčných. Huová přitom použila především terminologii tzv. velké pětky – otevřenost novým věcem, svědomitost v úkolech, extraverzi, přístupnost druhým a neuroticismus (tendence k rychlému střídání nálad a negativním emocím).
Prchliví hubeňouři?
Zatímco jedinci v kondici byli obecně hodnoceni jako extroverti, kteří se ale také rádi hádají a jsou prchlivější, lidé s nadváhou či obézní byli vnímáni jako introverti, plaší, důvěryhodní a závislí jedinci.
„Podle našich znalostí je to první výzkum zvažující roli dalších vlastností těla krom výšky a váhy ovlivňující naše úsudky o osobnosti druhých lidí,“ uvedla profesorka Alice O’Toole z University of Texas v Dallasu.
Sledujte nás na sociálních sítích: