Opakovaně hovořit o rozchodu a o svých pocitech souvisejících s ním může člověku pomoci mnohem rychleji se z tohoto rozchodu vzpamatovat. Taková analýza může probíhat i formou psaní do deníku, v němž člověk reflektuje jak to, co se stalo, tak to, jak se cítí. Podle kolínských psychologů totiž člověk rychleji nalézá sám sebe a tím dříve se cítí opět dobře.
Vědci z Kolínské univerzity sledovali, jak rychle člověk reorganizuje koncept já po rozchodu. Jde o to, že člověk musí včas oddělit sebe od vztahu a bývalého partnera a přestat používat my.
Mluvte o svých pocitech!
Z jejich experimentálního výzkumu překvapivě vyšlo, že nejrychleji se v tomto smyslu zotaví jedinci, kteří jsou nuceni o rozchodu a svých pocitech do hloubky opakovaně diskutovat. A to proto, že se díky tomu dokážou rychleji psychologicky odpoutat od partnera, s nímž tvořili ono pomyslné „
my“.
„Proces, kterým se snažíme psychologicky nebýt propletení s partnerem, je velmi bolestivý. Náš výzkum ale poskytuje důkazy, že nabytí konceptu já a jeho napravení po rozchodu ve skutečnosti výrazně zlepšuje celkovou psychickou pohodu,“ tvrdí doktorka Grace Larson z Kolínské univerzity.
Co když není nikdo, kdo by naslouchal
Hloubkový rozbor rozchodu a analýza pocitů může pomoct jedinci rychle začít používat já místo my a získat odstup od vztahu. Nicméně ne každý má kolem sebe přátele či blízké ochotné tento rozbor absolvovat s trpícím po rozchodu.
„To, že to pomáhá, může být jednoduše účinkem opakované reflexe vlastní zkušenosti a posilování nového způsobu vyprávění s já místo my,“ míní doktorka Larson.
Podle ní by lidé, kteří nemají nikoho ochotného s nimi opakovaně rozebírat jejich rozchod, měli vsadit na psaní deníku, který může mít stejný účinek jako hloubková analýza při ústním rozhovoru s jinou osobou.
Sledujte nás na sociálních sítích: