Každý jistě dokáže popsat charakteristiku ideálního partnera. A když se pak podívá na toho reálného, může zjistit, že se tyto dva „obrazy“ dost liší. Psychology a antropology zajímá, jak tento rozpor mezi ideálem a skutečností ovlivňuje kvalitu vztahu a spokojenost s ním. Pražské antropoložky tvrdí, že podle jejich výzkumu u žen tento rozpor nemá vliv na kvalitu vztahu.
„Partnerské preference neboli naše představa ideálního partnera nemusí vždy plně odpovídat tomu, jakého partnera si skutečně vybereme, což podporují i některé výzkumy. Ukazuje se, že tento rozdíl následně negativně ovlivňuje partnerskou spokojenost,“ tvrdí autorky výzkumu antropoložky Tereza Janková a Zuzana Štěrbová z Univerzity Karlovy.
Stále stejné preference
Ve studii navazující na výzkum z roku 2013 133 žen s průměrným věkem devětadvacet let hodnotilo pomocí obrázků charakteristiky svého ideálního a skutečného partnera – svalnatost, maskulinitu obličeje, velikost ramen, délku vousů, míru tělesného ochlupení, BMI (index tělesné hmotnosti), poměr délky nohou a trupu a relativní výšku. Poté tyto ženy vyplnily dotazník zkoumající partnerskou spokojenost.
„Zjistily jsme, že ženy uváděly v roce 2017 u svých ideálních partnerů stejné fyzické charakteristiky jako v roce 2013. Preference pro fyzické charakteristiky se tedy ukázaly být stabilní v čase, což napovídá tomu, že by se partnerské preference mohly utvářet již v raném dětství, nebo by mohly být alespoň částečně děděny od rodičů,“ uvádějí dále autorky.
Ideály patří do fantazie
Překvapením ale spíš bylo, že rozdíl mezi vizí ideálního partnera a podobou skutečného partnera neměl vliv na partnerskou spokojenost ani stabilitu vztahu.
„Jinými slovy, i když partner nedosahuje našich ideálů fyzických charakteristik, neovlivňuje to naši partnerskou spokojenost ani to, zda se vztah rozpadne či nikoli. Stabilita vztahu byla v tomto případě zásadním ukazatelem, protože nebyla omezena na subjektivní hodnocení, ale mohli jsme skutečně sledovat, zda se vztah z původní studie z roku 2013 rozpadl, či přetrval, což doposud žádná studie netestovala,“ míní autorky.
U mužů ale může být situace jiná, protože kladou při výběru partnerky větší důraz na fyzickou atraktivitu než ženy při výběru partnera. „Dalším možným vysvětlením může být, že partnerskou spokojenost a stabilitu u ženy ovlivňují spíše mužovy charakteristiky osobnostní, postojové apod.,“ dodávají Štěrbová a Janková.
Sledujte nás na sociálních sítích: