Internet a sociální sítě mají usnadňovat komunikaci a utužovat vztahy. No možná ty přátelské ano, ale podle psychologů ty partnerské většinou erodují. Pokud se protějšky chovají na sociálních sítích nevhodně a při komunikaci s jinými se dopouštějí mikronevěry. Když se k tomu připočte žárlivý a nevyrovnaný partner, vzniká spousta napětí vedoucí často k vážnému narušení harmonice vztahu a rozchodu.
Mikropodvádění je v podstatě veškeré chování, které spadá do vágní oblasti mezi přátelskou interakcí a skutečnou nevěrou.
Žárlivost kvůli internetu
Dříve musel člověk partnera nachytat v posteli s někým jiným. Dnes stačí zhlédnout na internetu jeho laškování s jiným mužem či ženou.
Mikronevěrou je některými psychology označováno třeba procházení profilů bývalých partnerů na sociálních sítích. Posílání milostných emotikonů – srdíček, pusinek a medvídků – jiným lidem než partnerům či ukládání si kontaktů sexuálně přitažlivých kamarádů a kamarádek pod falešnými jmény.
Ačkoli tohle chování nemusí vést k přímé fyzické nevěře, eroduje důvěru mezi partnery a podněcuje k žárlivosti a nejistotě.
„Může to být dokonce něco tak jednoduchého jako opakované označování příspěvků na Instagramu jako to se mi líbí nebo komentování příspěvků na Facebooku… Utajování či skrývání komunikace je často – ale ne vždy – znakem mikronevěry,“ vysvětluje doktor Martin Graff z University of South Wales.
Hádky na denním pořádku
Zvýšené užívání sociálních sítí podle vědeckých výzkumů souvisí se zvýšenou mírou hádek a neshod mezi partnery. Zadaní lidé by měli komunikaci a pobyt na nich omezovat na minimum a být opatrní v tom, jak se tam chovají. Tedy pokud nemají vedle sebe duchovně vyspělého, vyrovnaného a rozumného partnera.
„Nikdy jste nemohli svého partnera a jeho chování hlídat tak snadno a tak podrobně jako v čase internetu a sociálních sítí,“ vysvětluje doktor Graff.
Sledujte nás na sociálních sítích: