Zhruba kolem pětadvacátého roku života zažívají mladí lidé první velké úspěchy v kariéře. A najednou mají pocit, že jsou hvězdami, na které čeká celý svět. Jenže už za dva roky dojde k obratu. Vyplývá to z analýzy uživatelů profesní sociální sítě LinkedIn.
Pohled zpět
Dvaasedmdesát procent uživatelů – a průzkum byl proveden mezi britskými členy – zažívá velký zvrat v kariéře zhruba v sedmadvaceti letech. Tehdy přehodnocují své úspěchy i směrování v životě a zažívají frustraci.
Sedmapadesát procent mladých má v sedmadvaceti pocit, že nedělá to, co by v životě dělat chtělo, stejný počet má pocit, že nepostupuje na kariérní stupnici dost rychle, a šestačtyřicet procent si uvědomí, že dalo přednost práci před osobním životem, což je najednou dost nepříjemné.
Pod tlakem
„Dnešní dvacátníci cítí velmi intenzivní tlak společnosti, že by se v tomto věku už měli dostat na trh s nemovitostmi, dobře orientovat ve složitém pracovním prostředí, zvládat složité osobní vztahy, a přitom čelí poněkud rozmazanému vnímání reality prostřednictvím sociálních sítí. Vědecké studie naznačují, že klíčovými problémy mladých mezi osmnácti a pětatřiceti roky jsou zmatená identita, vnitřní konflikt mezi nastavenými očekáváními versus dosaženými cíli a nejistota,“ míní klinický psycholog doktor Alex Fowke v rozhovoru pro deník Metro.
Krize čtvrtiny života prý není nic neobvyklého a psychologie ji zná dobře už dlouho. Průměrně pak tato krize trvá asi rok.
Sledujte nás na sociálních sítích: