Mozky mužů a žen jsou si spíš podobné než rozdílné, ale existují přece jen odchylky v reakcích a fungování centrálního počítače. Mozek mužů je kulturou vychováván k sobectví, zatímco ženský k projevům vlídnosti a nesobeckosti. Vyplývá to z experimentálních výzkumů švýcarských neurologů.
Za vším hledej dopamin
Zatímco centrum odměny v mozku většiny mužů reaguje silně především na projevy sobeckého chování – kdy se muž chová sebestředně – u většiny žen se aktivuje naopak ve chvíli, kdy tato jedná nesobecky a altruisticky.
U žen tedy vlnu dopaminu vyvolá společensky pozitivní chování, u mužů to sobecky zaměřené. Což prokázaly experimenty a sledování mozkových center pomocí moderních technologií.
Když vědci v jednom z experimentů zablokovali vylučování dopaminu ve zmíněném centru odměny, muži začali být mnohem altruističtější a ženy naopak sobečtější.
Může za to výchova?
„Tyto výsledky dokazují, že mozky žen a mužů zpracovávají projevy štědrosti odlišně už na hormonální úrovni,“ uvedl autor studie Alexander Soutschek z Curyšské univerzity.
Podle něj za vše může učení a výchova. Dívky jsou od raného dětství odměňovány za společensky nesobecké chování a jejich centrum odměny si na to zvykne. U mužů se naopak často propaguje chování související s jejich osobním prospěchem a vítězstvím.
Ale neplatí to obecně. Proto i centrum odměny některých žen reaguje silně na sobecké chování a centrum odměny některých mužů zase na altruistické chování. Záleží, jakou měli výchovu.
Sledujte nás na sociálních sítích: