Na světě existují funkční manželství či dlouhodobé vztahy, v nichž je mezi partneryi značný věkový rozdíl. Nicméně jsou to vzácné výjimky. Většině párů totiž výrazný věkový rozdíl neprospívá. Naopak zvyšuje počet rozdílů – a tím i rizik – která vedou k rozpadu nedlouho po svatbě.
Ačkoli zvláště muži jsou zpočátku velmi šťastní a spokojení, když je jejich partnerka výrazně mladší, po šesti až deseti letech manželství se situace mění. A mohou za to odlišné životní zkušenosti a názory, které dělí generace.
Největší šanci na úspěch mají vztahy, kde jsou partneři téměř stejně staří.
„Zjistili jsme, že muži ženatí s mladšími ženami jsou nejspokojenější, a muži, kteří mají starší manželky, jsou nejméně spokojení. Ženy jsou ale také méně spokojené, když mají starší partnery a spokojenější, když mají mladší partnery. Ale s délkou manželství klesá spokojenost u všech manželů, kteří mají výrazně mladší i výrazně starší partnery,“ tvrdí profesorka Terra McKinnish z University of Colorado v Boulderu.
Manželství osob stejného věku je sice na počátku méně euforické než u těch, kdo si berou výrazně mladšího partnera, ale spokojenost v jejich manželství je mnohem stabilnější a nedochází k tak silnému výkyvu jako u partnerství věkově výrazně odlišných osob.
Choďte na rande
Ať už vás s manželem dělí pár dní nebo čtvrt století, existují způsoby, jak mezi vámi vzájemné pouto posilovat i po letech od svatby. Alespoň odborníci mají jasno! Musíte na vztahu neustále pracovat.
Zatímco před svatbou se ještě partneři snaží a o vztah pečují – samozřejmě ne vždy – po svatbě s tímto úsilím přestanou. Ale páry, jimž vztah – i bez zákonného posvěcení sňatkem – funguje mnoho let, se této chyby nedopouštějí. Chodí na rande i poté, co spolu dávno překonali období zamilovanosti či svatebního nadšení. A právě pravidelné schůzky partnerů jsou tím, co oživuje a podporuje jejich vztah.
Sociální psychologové z britského Lincolnu prokázali, že pravidelně se opakující večery – alespoň jednou měsíčně – které partneři stráví jen spolu jako v minulosti na rande, zvyšují jejich pocit štěstí, spokojenosti ve vztahu a touhu v něm pokračovat.
Večeře jen ve dvou, návštěva kina či divadla nebo výlet do okolí, to vše může zachránit podle profesorů Harryho Bensona a Stephena McKaye až čtrnáct procent manželství. Přitom rande má v manželství ještě větší význam než ve vztahu bez závazků.
„Pro manžele má večerní rande hluboký význam,“ tvrdí autoři.
Sledujte nás na sociálních sítích: