Ženy by nikdy neměly mít muže atraktivnějšího, než jsou ony samy. Nebo než si myslí, že jsou ony samy. Zatímco mužům krásná partnerka sebevědomí zvyšuje a jejich mentálnímu zdraví to prospívá, ženám příliš atraktivní partner může škodit. Pokud mají pocit, že nejsou pro něj dost krásné. Často se dostavuje porucha vnímání vlastního těla, snížené sebevědomí a také poruchy příjmu potravy.
„Pokud se nám podaří pochopit, jak vztah ženy ovlivňuje její rozhodování při výběru jídelníčku, či jak sociální faktory ovlivňují rozvoj nezdravých stravovacích návyků, pak jim budeme moci lépe pomoci... Výsledky naší studie dokazují, že kdy má žena fyzicky atraktivního partnera, může to mít negativní důsledky na ni, zvláště pokud ona sama není nijak zvlášť atraktivní,“ vysvětluje doktorka Tania Reynolds z Florida State University.
Evoluce vyselektovala mužskou psychiku tak, že prosperuje z faktu, že má vedle sebe krásnou partnerku. Mužovo ego to posiluje a zklidňuje. Navíc je takový muž partnerce věrnější a více si ji hlídá. Jenže žena s příliš atraktivním mužem podléhá úzkosti, že ji takový krasavec opustí a bude podvádět. Pak se velmi trápí vlastní vizáží a dostavují se mindráky a poruchy příjmu potravy.
„Atraktivita partnera a jeho chování k partnerce, jestli ji ujišťuje, že je pro něho pořád krásná a že si váží i jiných stránek její osobnosti, silně ovlivňují psychiku, chování a stravování ženy,“ dodává profesorka Andrea Meltzer z Florida State University.
Nezavrhujte manželství
Ačkoli se – nejen kvůli výše zmíněným vědkyním – občas zdá, že manželství je vlastně přežitek a muži ani ženy z něj nic moc nezískávají, není to tak docela pravda. Je totiž dokázáno, že manželství může prospívat zdraví!
Jedinci žijící v manželství jsou méně ohroženi několika onemocněními oběhové soustavy. Nejblahodárněji pak manželství působí na zdraví cév dolních končetin. Osoby žijící v manželství trpí onemocněním periferních cév (hlavně v dolních končetinách) o devatenáct procent méně než lidé, kteří žijí single. O devět procent se sníží riziko u cerebrovaskulárního onemocnění, které může vyústit v mrtvici.
„Vztah mezi manželstvím a nižším rizikem onemocnění cév je silnější u mladých jedinců, což jsme absolutně neočekávali,“ tvrdí autor studie kardiolog Carlos Alviar z New Yorku.
Podle vědců lidé žijící v manželství lépe pečují o své zdraví, navíc se vzájemně podporují, pečují o sebe a mají lepší návyky a zdravější životní styl. Nejhorší vliv na zdraví srdce a cév mají pak rozvod a ovdovění, neboť obě události jsou značně stresující a osamělost po nich je provázena sekrecí stresovým hormonů (především kortizolu), který v dlouhodobém hledisku poškozuje oběhovou soustavu.
Sledujte nás na sociálních sítích: