Oddělené ložnice můžou znamenat narušení vztahu a intimity páru. Jenže pokud jeden či oba partneři chrápou, je to většinou řešení nezbytné, aby se vzájemně nebudili a neochuzovali o noční odpočinek. Chrápání je však závažným problémem, který je třeba řešit. Ohrožuje na zdraví chrápajícího i jeho partnera.
Lidé si rozdělí ložnice často i kvůli hádce, jeden z partnerů pak spí na gauči, ale chrápání samo může být důvodem, proč manželství skončí. Oddělené ložnice totiž vedou k odcizení partnerů. Jenže když spolu spí v jedné ložnici, chrápající druhého budí a vážně ho tím kvůli nedobrému spánku ohrožuje na jeho zdraví. Jemu samotnému pak škodí především omezené dýchání.
Z průzkumu společnosti Distinctive Chesterfields také vyplývá, že dvojice starší padesáti let spí častěji v oddělených ložnicích než dvojice mladší třiceti let. Ty většinou silné libido a touha po sexu a intimitě donutí hádku urovnat před odchodem do postele.
„Je šokující, že dnes spí odděleně každý desátý pár,“ uvedl mluvčí společnosti Distinctive Chesterfield, která provedla průzkum v Británii.
Život v ohrožení
Chrápání ovšem neohrožuje pouze život manželský, ale i samotný život lidský. Španělští vědci dokonce prokázali, že velmi nebezpečné je pro lidi trpící nádorovým onemocněním.
Při chrápání a bezdechých intervalech zvaných apnoe totiž dochází k nedostatečnému zásobení krve kyslíkem (hypoxii). Mozek pak na hypoxii reaguje produkcí určitých bílkovin, které podporují růst a šíření nádorových buněk.
„Hypoxie podporuje tvorbu nových krevních cév uvnitř nádoru, takže ten má více živin a kyslíku. Tato studie naznačuje, proč poruchy způsobující nedostatečné zásobení tkání kyslíkem, jako spánková apnoe, můžou podporovat růst rakoviny,“ uvedl autor výzkumu doktor Antoni Vilaseca z Barcelony.
„Tato studie jasně dokazuje, proč zvýšené zásobení kyslíkem tím, že člověk přestane kouřit a začne pravidelně sportovat, zlepšuje léčbu rakoviny,“ dodal ke studii profesor Arnulf Stenzl z Tübingenské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: