O tom, co vše mají partneři o sobě vědět a s čím se mají či nemají vzájemně svěřovat, vedou i sami psychologové dlouhodobě spory. Rozhodně by ale ve vztahu neměli partneři jeden před druhým tajit své emoce. Hrozí jim totiž, že budou v takovém svazku nespokojení a nešťastní.
Psychologové z Janova sledovali 229 manželských párů od svatby do jejich druhého výročí. Spokojenost s manželstvím byla měřena na počátku, po pěti měsících a po dvou letech.
Nejčastějším zdrojem nespokojenosti se vztahem po dvou letech bylo právě potlačování vlastních emocí a nemožnost plně se s nimi svěřit protějšku. Stejně tak ale bylo zdrojem nespokojenosti partnera to, když cítil, že druhý před ním své emoce tají a nesvěřuje se mu s nimi.
„Můžeme své emoce skrývat, když si myslíme, že jejich vyjadřování by mohlo potenciálně narušit náš vztah nebo ublížit citům partnera… Navyklé potlačování emocí bylo největším a nejjistějším předchůdcem snížené kvality manželství především v případě, že je potlačoval manžel… manželky na druhou stranu mnohem citlivěji vnímají, že manžel před nimi své emoce potlačuje,“ tvrdí autoři z Janova.
Sledujte nás na sociálních sítích: