Rozvodoví právníci mají jasno. Nejčastějším důvodem k rozvodu uvádějí manželé nevěru protějšku a neslučitelnost povah pro další soužití. Psychologové ze států Washington a Kalifornie ale odhalili největšího zabijáka vztahů. Pokud se partneři dopustí něčeho tak zásadního, jako je opovržení či pohrdání, většina vztahů to nepřežije.
Pohrdání či opovržení je směsí hněvu a znechucení, je to mnohem toxičtější emoce pro celý vztah než frustrace či jiná negace, kterou partneři můžou zažívat a zažívají.
Ve vztahu se partneři bez ohledu na okolnosti nikdy nesmějí vyhnout rovnosti. A to opovržení a pohrdání právě vylučuje. V tu chvíli vnímá pohrdající toho, kým pohrdá, jako někoho nižšího.
Doktor John Gottman z University of Washington a Robert Levenson z University of California v Berkeley sledovali čtrnáct let desítky manželských párů a zkoumali jejich dynamiku. Největším zabijákem těchto vztahů bylo právě opovržení a pohrdání protějškem, které provázel pocit zhnusení.
„Tak silná negativní emoce je polibkem smrti pro každý vztah a předvídá brzký rozvod s přesností třiadevadesát procent,“ tvrdí Gottman.
Komplex opovržení a nadřazenosti může zabít vztah, protože pohrdající osoba nebude schopna se napojit na pocity druhé osoby a chápat je, vnímat názory a perspektivu svého protějšku.
„Pokud chcete zažít dlouhodobé a šťastné manželství, ať se děje cokoliv, nikdy si nesmíte dovolit emoci pohrdání a opovržení,“ tvrdí doktor Gottman.
Sledujte nás na sociálních sítích: