Krize středního věku je nesmysl. Podle některých teorií se pocit spokojenosti se životem a vnitřní štěstí mění během života podle křivky tvaru písmene U. Tedy na počátku života je maximální, uprostřed minimální (krize středního věku) a na konci se opět vrací k maximu. Kanadští vědci to ale vyvrátili. Z dlouhodobé studie vyplývá, že lidé jsou po čtyřicítce šťastnější než v osmnácti letech.
Doktor Harvey Krahn z University of Alberta tvrdí, že jeho studie je mnohem přesnější než předchozí výzkumy z minulých let. Ty totiž zpovídaly různé věkové skupiny v jednu danou chvíli a jejich výpovědi srovnávali, nezpovídali stejné jedince v průběhu jejich života.
Krahnova studie je longitudinální, tedy zabývá se vývojem pocitu štěstí u jednotlivce v průběhu mnoha let. A ve svém výzkumu zjistil, že po třicítce pocit štěstí vzrostl ve srovnání s dvacátými roky života, mírné zvýšení pocitu štěstí a spokojenosti se životem zaznamenal také po čtyřicítce.
Nejrychleji přitom roste štěstí mezi osmnáctým a pětatřicátým rokem života, kdy už lidé prožívají většinou ranou fázi manželství, jsou fyzicky fit a mají dobré zaměstnání.
„Chceme, aby lidé byli šťastnější, aby měli snazší cestu životem. A také aby méně stáli zdravotní systém a společnost,“ dodává spoluautorka výzkumu profesorka Nancy Galambosová z Alberty k tomu, proč je důležité věnovat se výzkumu štěstí v populaci.
Sledujte nás na sociálních sítích: