Myslíte si, že máte vrozené preference s ohledem na kvality sexuálního protějšku? Nikoli. To, kdo a proč se nám líbí a přitahuje nás, ovlivňuje zkušenost, nikoli geny. Zjistili to psychiatři z Massachusetts srovnávací studií jednovaječných dvojčat. Ta mají naprosto shodné geny. Měla by mít tedy stejné preference. Jenže nemají. A neplatí tedy tvrzení, že krása je v oku toho, kdo se dívá. Nikoli. Náš názor na krásu druhých ovlivňují zkušenosti a prostředí.
Mnohá dvojčata jsou po porodu rozdělena. Výzkumem jejich chování a vlastností lze tedy určit, co ovlivňují geny a co prostředí, které se u nich naopak v tu chvíli liší. Pokud mají po porodu rozdělená jednovaječná dvojčata navzdory tomu, že vyrůstají v různém prostředí, stejné vlastnosti, je jasné, že je ovlivňují geny. Pokud se naopak liší, je jasné, že větší vliv má prostředí. A u vnímání atraktivity a při výběru partnera platí to druhé.
„I když dvojčata vyrůstají ve stejné domácnosti, jejich prostředí se vždy trochu odlišuje, mají individuální prostředí, jiné kamarády, sledují jiné věci a mají jiné vztahy, to vše formuje jejich vnímání atraktivity, které se i u jednovaječných dvojčat liší,“ tvrdí autorka studie psychiatrička Laura Germineová z Bostonu.
Individuální prostředí člověka podle jejích experimentů a výpočtů formuje osmasedmdesát procent rozdílů v tom, jak jednotlivci vnímají atraktivitu. Vliv prostředí je tedy výrazně vyšší než vliv genů.
Sledujte nás na sociálních sítích: