Na tohle testování jsem se opravdu těšila a děkuji za možnost zúčastnit se. Svůj kvásek jsem zkoušela založit jen jednou, ale zvolila jsem dost jalový postup, protože se mi nechtělo se zakládáním piplat dvy týdny a používat speciální chlebové mouky. Po pěti dnech byl výsledný kvásek z celozrnné žitné mouky slaboučký a neutáhl to, z chlebů vznikaly obří chlebové placky (ač chuťově dobré) a sestra - zkušená kváskařka - se mi smála :-D
S moukami Penam a neošizeným dvoutýdenním postupem se zadařilo - na založení kvásku jsem použila celozrnnou žitnou a přikrmovala žitnou chlebovou. Kvásek krásně spolupracoval, i když neměl optimální tepelné zázemí (24-26 °C doma fakt nemáme) a jednou jsem ho zapomněla nakrmit. Podařil se mi z něj mi upéct moc dobroučký, voňavý a nadýchaný jogurtový chleba (z Penam žitné a pšeničné chlebové). Ještě ten večer jsem ho skoro půlku snědla jen tak, potřený máslem. Chutnal i miminku, a to je teď ochotné sníst jen kaši a jablečnou výživu :-)
Než jsem vypěstovala kvásek, testovala jsem mouky i s kváskem ulitým od sestry. Pšeničná mouka č. 4 to u mě vyhrála na plné čáře a chci ji mít doma jako stálici. Upekla jsem z ní své první kváskové rohlíky, které byly tak neskutečně měkké, vláčné a na povrchu křupavé, že se nedožily druhého dne :-) Jen musím trochu dopilovat vizuální stránku, protože naskočily víc, než jsem čekala.
A vím, vzhled je povrchní záležitost, ale obaly se mi velmi líbí. Pro kváskaře - začátečníka je navíc jednoduché se vyznat v tom, na co kterou mouku použít.
Nejsem ještě nijak zkušený kváskař, takže zápory jsem žádné nenašla. Jako jediná nevýhoda mě snad napadá, že se mouky nedají koupit i v jiných řetězcích než v Tescu, protože zrovna do něj to máme dost daleko.